RECIKLIRANJE NA DJELU: /

Tko bi pio pivo napravljeno od ove tekućine?

Image
Foto: Thinkstock, KM4

Nakon par piva, vjerojatno ćete požuriti u WC kako bi se olakšali, piše Daily Mail.

28.7.2016.
22:16
Thinkstock, KM4
VOYO logo

Ali uskoro će možda postojati mogućnost preokretanja tog procesa, tako da ćemo pomoću urina utaživati žeđ.

Znanstvenici su napravili uređaj koji pomoću solarne energije pretvara mokraću u pitku vodu, a koja se zatim može koristiti za pravljenje još piva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ENERGIJA NA PIŠANJE: Uskoro bismo mobitele mogli puniti vlastitom mokraćomTehnika idealna za ruralne krajeve zemalja u razvoju

Image
ENERGIJA NA PIŠANJE: /

Uskoro bismo mobitele mogli puniti vlastitom mokraćom

Image
ENERGIJA NA PIŠANJE: /

Uskoro bismo mobitele mogli puniti vlastitom mokraćom

Tim znanstvenika sa Sveučilišta Ghent kažu kako bi se njihova tehnika mogla primjeniti u rularnim krajevima i zemljama u razvoju. Iako već postoje i načini tretiranja otpadnih voda, znanstvenici tvrde kako je njihov način energetski učinkovitiji, te bi se mogao primijeniti u područjima koja nisu priključena na električnu mrežu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uspjeli smo iz mokraće izvući gnojivo i pitku vodu koristeći jednostavan proces i solarnu energiju", izjavio je dr. Sebastiaan Derese, jedan od ljudi koji su radili na ovom projektu.

Uređaj sakuplja urin u veliki spremnik, gdje se zagrijava pomoću bojlera na solarni pogon. Zagrijani urin prolazi kroz membranu koja razdvaja vodu i hranidbene elemente poput kalija, dušika i fosfora. Ti se elementi sakupljaju da bi se koristili kao umjetno gnojivo.

Na festivalu ispišali buduće pivo

Image
Foto: Thinkstock, leeavison

Koristeći slogan #peeforscience (mokrite za znanost), tim je nedavno postavio svoj stroj na desetodnevni glazbeni i kazališni festival u centru Ghenta.

Tamo su uspjeli prikupiti 1.000 litara vode od mokraće posjetitelja festivala. I prikladno, prikupljena se voda iskoristila za pravljenje jednog od najpoznatijih specijaliteta Belgije - piva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se uređaj može koristiti u sportskim dvoranama ili čak zračnim lukama kako bi pretvarao prikupljenu mokraću u vodu, znanstvenici se nadaju kako bi mogao imati i dugoročnije primjene.

Dr. Derese je dodao kako se tim nada da će odnijeti uređaj u ruralne zajednice zemalja u razvoju gdje nedostaje i gnojivo i pitka voda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo