Tim znanstvenika sa Sveučilišta Kyoto uzeo je stanice miša i promijenio niz gena kako bi stvorio stanice vrlo slične primordijalnim zametnim stanicama, koje stvaraju spermu u muškaraca i jajne stanice kod žena. Potom su 'hranili' stanice koje će postati jajne te ih usadili u odraslog miša, gdje su stanice sazrele u jajne stanice. Potom su ih opet izvadili, umjetno oplodili i vratili u surogat-majku miša, a okotili su se mali zdravi miševi (na slici) - koji su bili normalno reproduktivni kada su sazreli.
Rezultati ovog istraživanja mogli bi pomoći ženama koje ne mogu proizvesti jajne stanice, da ih stvore u epruveti i potom vrate u svoje tijelo, piše AFP.
'Ovo nije gotov lijek'
U članku objavljenom u američkom časopisu Science, koji je objavio rezultate ovog istraživanja, voditelj istraživanja profesor Michinori Saito rekao je da ovaj rad nudi obećavajući temelj za novu nadu u reproduktivnoj medicini.
"Naš sustav služi kao robustan temelj za istraživanje i daljnji razvoj ženskih gameta in vitro, ne samo kod miševa, nego i kod drugih sisavaca, uključujući i ljude", rekao je Saito upozorivši da ovo nije gotov lijek za ljude s problemima neplodnosti.
"Ovo istraživanje trebalo bi nam pomoći da shvatimo mehanizam proizvodnje jajnih stanica i pridonijeti razjašnjavanju uzroka neplodnosti", rekao je Saito najavivši nastavak istraživanja na majmunima i ljudima.