Programirat će drveće da na njima rastu kuće

'Biološki sustavi mogu npr. proizvoditi kamenje, kosti ili materijale koji bi u budućnosti u potpunosti zamijenili plastiku ili čelik. Najhrabrija zamisao je kuća koja bi rasla iz drveta.

18.5.2011.
15:39
VOYO logo

Navedeni scenarij iz sfere znanstvene fantastike omogućila bi sintetička biologija, jedno od najuzbudljivijih ali i najosporavanijih istraživačkih područja današnjice. Cilj ove znanosti, koja kombinira molekularnu biologiju, genetiku i biotehnologiju, jest u laboratoriju stvoriti nove organizme, i to prema vlastitom nahođenju i vlastitim željama.

Profesor Sven Panke (42) iz njemačkog Braunschweiga jedan je od najuglednijih biotehnologa na svijetu, koji vodi laboratorij za bioprocese na Odjelu za biosustave u švicarskoj Visokoj tehničkoj školi u Baselu, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moja vizija bi bila da imam biloške sustave, stanice, koje su toliko jednostavne i njihove sastavne dijelove koje toliko dobro razumijem, da ih mogu jednostavno sam graditi u nove sustave koji bi radili samo ono što ja želim, i ništa drugo", objasnio je Panke.

Genetski kodovi takvih stanica i bakterija sa željenim kvalitetama programirali bi se na kompjuteru, a iz tih standardiziranih dijelova stvarali bi se novi sklopovi, koji bi se proizvodili sintetičkim putem. Teoretski bi se iz biosustava mogao izgraditi gotovo svaki materijal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što će prvo doći su kemijske molekule. Za farmaceutsku industriju, za kemijsku industriju ili za energetski sektor. Ima i drugih ideja: biološki sustavi mogu npr. proizvoditi kamenje, kosti ili materijale koji bi u budućnosti u potpunosti zamijenili plastiku ili čelik. Najhrabrija zamisao je kuća koja bi rasla iz drveta. I to tako što bi čovjek programirao drvo koje će rađati točno zamišljene zidove", objasnio je Panke.

Panke ipak napominje da se prema svemu odnosi oprezno, te da zna da ljude muči snažan osjećaj da znanstvenici poput njega zadiru u temeljni poredak života. "Osobno mislim da sintetička biologija ne predstavlja veliku opasnost. Polazim od toga da stanice koje mi stvaramo ne mogu preživjeti izvan laboratorija. One su stvorene za određene umjetne situacije, kontrolirane temperature, kontroliranu dostavu hranjivih tvari", kazao je Panke.

Zato, piše Deutsche Welle, od svojih kolega stalno zahtijeva da svoj rad prikazuju što je moguće više transparentnim, te da javnost otvoreno obavještavaju o tome čime se bave. Stručnjaci sintetičke biologije, kaže Panke, moraju biti jako pažljivi.

Vezani članci:

arti-201104040277006 arti-201101260631006 arti-201104070835006 arti-201103100886006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo