Pomicanje sata opasno je po zdravlje

29.3.2010.
16:20
VOYO logo

Ljetno i zimsko računanje vremena vrlo loše utječe na zdravlje ljudi, tvrde njemački znanstvenici, a uz to je i beskorisno.

Pomicanje sata na ljetno vrijeme "nije samo beskorisno nego je i opasno", izjavio je za tjednik Die Zeit psiholog iz Regensburga Jürgen Zulley, prenosi Deutsche Welle. A psiholog iz Münchena Till Roenneberg ljetno vrijeme naziva uplitanjem u naš biološki vremenski sustav po diktatu vrha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najnovija istraživanja su, naime, pokazala da pomicanje sata ne utječe samo kratkoročno na naše zdravlje – u obliku nesanice ili povećanja broja infarkta – nego u idućih sedam mjeseci, dok se sat ponovno ne vrati na zimsko vrijeme, znatno utječe na veliki dio svjetskog stanovništva. A to vodi do manjka sna, što je, pak, loše za zdravlje.

"Nikada se zapravo na tu promjenu ne možemo naviknuti", kaže Roenneberg pozivajući se pri tome na svoje istraživanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I austrijska neurologinja Birgit Högl također smatra kako "ne postoji razlog za mijenjanje vremena".

Znanstvenik Zulley, koji se bavi proučavanjem sna, čak je zatražio i ukidanje ove prakse: "Našem biološkom ritmu bi više odgovaralo da zadržimo zimsko vrijeme."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenik Horst-Werner Korf iz Frankfurta smatra kako prelaženje na ljetno vrijeme posebno utječe na tzv. sova-osobe, to jest osobe koje su više aktivne noću. Na te osobe, kojima je ustajanje ujutro ionako teško, zbog gubitka jednog sata znatno utječe ova promjena, smatra on.

"Ako ste zaposleni morate se prilagoditi ritmu društva, što znači da se mijenja i unošenje hrane u tijelo, a ta uzastopna promjena dovodi do poremećaja u tijelu", ističe Korf dodajući kako posebno jetra treba šest do sedam dana kako bi se naviknula na ovu promjenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo