ALMA je specijalizirana za precizna promatranja u kratkim mikrovalnim dužinama, koje tipično emitiraju hladni plinovi i prašina. Ali objekti na rubu našeg solarnog sustava isto emitiraju svjetlo u tom opsegu, te su prehladni i pre udaljeni da bi ih se promatralo infracrvenim teleskopima.
Godine 2014. ALMA je pronašla jedva zamjetni objekt u smjeru Alphe Centauri A i B. Objekt je ponovno primjećen u svibnju ove godine, ovaj put puno jasnije. S obzirom da je bio samo par kutnih sekundi udaljen od sustava Alpha Centauri, razumno je bilo za pretpostaviti kako je objekt dio tog sustava, moguće gravitacijski vezan kao Alpha Centauri D. Centauri sustav je udaljen oko 4 svjetlosne godine, i na toj udaljenosti (s obzirom na sjaj objekta na podmilimetarskim valnim dužinama) trebalo se raditi o zvijezdi tipa crveni patuljak.
Ali takva bi se zvijezda trebala jasno vidjeti i u infracrvenom spektru, što znači da ako bi se radilo o Alpha Centauri D već bi smo ga odavno vidjeli.
S obzirom da se očito ne radi o dijelu Alpha Centauri sustava, objekt mora biti bliži i sukladno manji.
Uočen samo dva puta
Kako je primijećen samo dva puta, za sada mu je nemoguće odrediti orbitu, te možemo samo nagađati o veličini i udaljenosti ovog misterioznog objekta. Jedna od mogućnosti je da se radi o ekstremnom tras-neptunskom objektu oko 100 astronomskih jedinica (1 astronomska jedinica - udaljenost Zemlje od Sunca, oko 150 milijuna kilometara) udaljenim od Sunca, što je dalje i od Sedne, koja se nalazi na 86 astronomskih jedinica od Sunca. U tome slučaju radilo bi se o najudaljenijem znanom objektu u našem Solarnom sustavu, ali i manjem od patuljastog Plutona.
Druga mogućnost je da se objekt nalazi na udaljenosti od oko 300 astronomskih jedinica i da je oko 1.5 puta veći od Zemlje, što bi značilo da se radi o prvoj 'super-Zemlji pronađenoj u našem sustavu.
Promatranja trans-neptunskih objekata navela su na spekulacije kako bi u tome prostoru mogla biti jedna do dvije super-Zemlje, pa ta pretpostavka nije nemoguća. Ali postoji i razlog zbog kojih ta teorija ne djeluje previše vjerojatno.
Alpha Centauri je oko 42 stupnja udaljena od ekliptike (kružnica na nebu po kojoj putuje Sunce tijekom godine), dok većina većih solarnih objekata leži na par stupnjeva od nje. Čak je i orbita Sedne odmaknuta samo oko 12 stupnjeva od ekliptike. Šanse da Super-Zemlja ima orbitu toliko jako odmaknutu ne djeluju pre vjerojatno.
Dodatna promatranja
Treća mogućnost je kako se radi o hladnom smeđem patuljku udaljenom oko 20.000 astronomskih jedinica. I takav bi objekt isto bio vidljiv u infracrvenom spektru pa ponovo stoji pitanje zašto ga već prije nije otkrilo infracrveno pretraživanje svemira. Blizina Alpha Centauri sustavu samo bi dodatno olakšala njegovo otkrivanje.
Jedini način da sigurno saznamo o čemu je riječ su dodatna promatranja. Bilo praćenjem kretanja objekta ili prikupljanjem podataka na drugim valnim duljinama moći ćemo otkriti njegovu stvaru udaljenost i veličinu.
Bez obzira radilo se o patuljastom planetu, super-Zemlji ili maloj zvijezdi, nešto se očito skriva na vanjskome rubu Solarnog sustava.
Forbes/Danas.hr