PAMEĆU DO USPJEHA: /

Dečki surađuju od osnovne, sad prodaju vlastitog robota

Image

Sliči pauku, može napraviti trodimenzionalnu mapu prostora, a putem interneta njime se može upravljati na velike daljine.

15.11.2015.
9:25
VOYO logo

Njihov STEMI robot zadnjih je dana dobio i dodatni vjetar u leđa jer je pokrenuta crowdfunding kampanja za njegovu izradu. Robot je razvijen kroz udrugu za primjenu tehnologija u obrazovanju – Bura Znanja, kroz inkubaciju u Znanstveno-tehnologijskom parku Sveučilišta u Rijeci.

STEMI pauk robot trebao bi djeci približiti učenje i zabavu - dolazi u kutiji i sastavljate ga sami. Košta 249 američkih dolara, a dečki su dosada prikupili više od 155 posto novca koji su odredili kao cilj - prikupljeno je gotovo 25 tisuća dolara, a cilj je bio 16. Narudžbe pršte sa svih strana svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, tko su dečki koji stoje iza ovog zanimljivog izuma? Studentski list Global donosi priču o njima. Suradnja Luke, Antuna i Josipa počela je još u osnovnoj školi. Od kad su se upoznali do danas, sve zadaće, projekte i labose radili su zajedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na početku četvrte godine fakulteta osjetili su potrebu da sva dotadašnja teorijska znanja primjene u praksi. Tako su počeli s izradom malog robota koji je nakon šest mjeseci, koliko je bilo potrebno za njegovo sastavljanje i usavršavanje, osvojio prvo mjesto na natjecanju Elektroboj.

Rektorova nagrada

S njima je radio i Vlatko Klabučar, s kojim su radili i na projektu STEMI. Na petoj godini fakulteta počeli su raditi na većem i naprednijem robotu za koji su dobili Rektorovu nagradu. Svatko je bio zadužen za određeni dio posla, odnosno, za ono područje koje ga više zanima, da bi na kraju sve ujedinili u jedan savršeno funkcionalan robot. Luka za njega kaže da je “zbog svog izgleda koji podsjeća na pauka atraktivan, ali i mehanički i elektronički jako zahtjevan upravo zbog šest nogu koje se moraju koordinirano kretati”.

Njihov “šesteronogi hodač” razlikuje se od ostalih sličnih robota po tome što u sebi ima ugrađen inovativni algoritam za hodanje, mogućnost upravljanja putem interneta na velike udaljenosti, te mogućnost da izradi trodimenzionalnu mapu prostora. Robotom se upravlja putem Playstation kontrolera, a može se kretati i do sat vremena bez ponovna punjenja baterije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napravljen je u istraživačke svrhe za sve nadolazeće generacije studenata koji će na njemu provoditi vlastita istraživanja. Zbog toga su, nakon što su diplomirali u srpnju ove godine, dečki svog robota ostavili na fakultetu.

Tijekom izrade robota naišli su na brojne tehničke probleme koji su im, kako kažu, oduzimali mnogo vremena i živaca. Unatoč tome, nikad nisu pomislili na odustajanje nego su zajedničkim snagama radili i dalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prilika

“Najveća nam je podrška u tome bio mentor, prof. dr. sc. Stjepan Bogdan, koji je ujedno i profesor Zavoda za automatiku i računalno inženjerstvo. On nam je osigurao sva potreba novčana sredstva”, ističe Antun. Od početne ideje o “šesteronogom hodaču” do osvajanja Rektorove nagrade prošle su dvije godine.

Nakon što su osvojili Rektorovu nagradu otvorila su im se mnoga vrata. Posljednja tri mjeseca radili su na novom robotu u sklopu projekta STEMI (Science, Technology, Engineering, Mathematics and Innovation).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj je projekta da robot bude blizak djeci i pomogne im da zavole tehnologiju i robotiku, da shvate da matematika i računarstvo nisu samo dosadni brojevi nego mnogo više.

Luka je za Global rekao da nema ljepšeg osjećaja nego kad dijete dođe na izložbu samo da bi vidjelo vašeg robota kojim je toliko zadivljeno. Njihov robot lako je dostupan pa je samim time i pristupačan djeci i ostalima koji žele učiti na njemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, glavna svrha robota je edukacija mladih tako da dobiju rastavljenog robota kojeg sami, uz pomoć video instrukcija, mogu sastaviti i istražiti njegove motoričke sposobnosti.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo