Planet, službenog naziva GJ1132b, ima promjer 16 posto od zemljinog, kao i 60 posto veću masu, ali se procjenjuje da mu je gustoća jako slična zemljinoj ili venerinoj. Orbitira oko svoje zvijezde jako brzo, u samo 1.6 dana, a prosječna mu je udaljenost od nje 2.3 milijuna kilometara.
Unatoč tome što je smješten jako blizu svojoj zvijezdi i prima 19 puta više energije nego Zemlja, planet je relativno hladan. Površinska temperatura se procijenjuje na između 400 i 600 kelvina (120 do 320°C), definitivno prevruće za bujan život ali dovoljno hladno da bi planet imao vlastitu atmosferu. Na osnovu temperature, veličine i sastava, znanstvenici pretpostavljaju da bi mu atmosfera mogla biti slična zemljinoj.
"GJ1132b puno je hladnija od većine drugih znanih stjenovitih planeta", kaže dr. Zach Berta-Thompson, voditelj studije o tom planetu.
Hubble će opet pomoći
To znači da se molekule u njegovoj atmosferi gibaju puno sporije nego na toplijim planetima. Osim najlakših molekuka (poput vodika ili helija) koje se kreću jako brzo, molekule plina u atmosferi GJ1132b kreću se doboljno sporo da ne mogu pobjeći gravitaciji planeta. Gravitacija ih drži uz planet i samim time zadržava atmosferu.
Znanstvenici se nadaju kako bi uz pomoć Hubblea mogli dublje promatrati planet i njegovu atmosferu. S obzirom da je toliko blizu Zemlji, teleskopi koji se trenutno rade, poput Svemirskog teleskopa James Webb, isto bi trebali biti u stanju precitno odrediti atmosferu.
Objekt orbitira oko M-zvijezde, jedne od najčešćih zvijezda u našoj galaktici. Za svaku žutu zvijezdu, kao što je naše Sunce, ima 12 crvenih patuljaka poput GJ1132b. One su manje i blijeđe od Sunca, a nedavna su istraživanja pokazala kako većina M-patuljaka ima planete veličine Zemlje u svojoj orbiti, ali sve do sada otkrivene bile su pre udaljene da bi im se mogla promatrati atmosfera.
"GJ1132b nudi jedinstvenu mogućnost astronomima da promatraju atmosferu stjenovitog planeta izvan Sunčevog sustava", rekao je dr. Berta-Thompson. "Meni je najzanimljivije to što ćemo moći obaviti projna promatranja ovoga planeta tijekom slijedećeg desetljeća, kako bi naučili koji procesi oblikuju planetarne atmosfere u našoj galaktici".