Znanstvenici su stvorili "umjetni list" koji bi ugljikov dioksid mogao pretvarati u gorivo. Nova tehnologija inspirirana je načinom na koji biljke koriste fotosintezu kako bi ugljikov dioksid pretvorile u glukozu i kisik. Umjetni listovi oponašaju ovaj proces, uz pomoć jeftinog crvenog praha - bakrovog oksida, te stvaraju metanol i kisik, piše Independent.
Metanol se može sakupljati i koristiti kao gorivo zagrijavanjem otopine tako da voda ispari, navodi se u znanstvenom radu objavljenom u časopisu Nature Energy.
Partnerstvo s industrijskim tvrtkama
Vodeći istraživač Yimin Wu, profesor na Sveučilištu Waterloo, rekao je za Independent kako je tom novom tehnologijom postignuta učinkovitost konverzije solarne energije u gorivo koja je već sada veća od prirodne fotosinteze (za oko jedan posto).
Dodao je da je sljedeći korak ostvarenje poslovnog partnerstva s industrijskim tvrtkama kako bi povećali učinkovitost sustavnim inženjeringom protočnih ćelija za proizvodnju tekućih goriva. "Učinkovitije umjetno lišće može se razvijati s industrijskim partnerima ", rekao je te naglasio kako će proći još nekoliko godina prije nego što se proces komercijalizira.
Rješavanje problema klimatskih promjena
Energija se stvara kemijskom reakcijom koja uključuje četiri tvari, glukozu, bakreni acetat, natrijev hidroksid i natrijev dodecil-sulfat, koje se dodaju vodi. Da bi se pokrenula reakcija, potrebno je zagrijati vodu na specifičnu temperaturu, "ispuhati" ugljikov dioksid kroz nju te zasvijetliti bijelom svjetlošću.
Znanstvenici žele povećati količinu proizvedenog etanola i komercijalizirati postupak pretvaranjem ugljikovog dioksida iz izvora - poput elektrana i bušenja nafte.
Profesor Wu je rekao: „Izuzetno sam uzbuđen zbog potencijala ovog otkrića da promijeni igru. Klimatske promjene su hitan problem i možemo pomoći smanjiti emisiju ugljikovog dioksida, istovremeno stvarajući alternativno gorivo. "