Pukotina između dijela ledenog pokrova najjužnijeg kontinenta i ledene plohe Larsen C i dalje se širi, te je narasla za dodatnih 9 kilometara od 1. siječnja.
Područje veličine američke savezne države Delaware sada se drži za Antarktiku s manje od 10% prijašnje dužine.
Kada se odvoji, biti će to najveća santa leda ikada zabilježena, a njen gubitak mogao bi destabilizirati četvrtu po velićini ledenu plohu Antarktike, piše Christian Science Monitor.
Ne zna se kada će do odvajanja doći
Nije poznato kada bi se to točno moglo dogoditi, kaže glaciolog Sveučilišta u Swanseau dr. Adrian Luckman "Imam osjećaj kako ovaj novi razvoj sugerira da bi se nešto moglo dogoditi unutar nekoliko tjedana ili mjeseci, ali postoji i šansa da će se daljnji rast pukotine možda i usporiti."
Sitna pukotina pojavila se još u 60-tima, a sada je 150 km široka i preko pola kilometra duboka. Najviše je narasla upravo u zadnjih par godina.
Nije posljedica globalnog zatopljenja
Dok mnogi instiktivno pretpostavljaju da je ovo rezultat globalnih klimatskih promjena, to ne mora nužno biti slučaj. Led naime puca, a ne topi se.
"Ovo vjerojatno nije direktno povezano sa zatopljavanjem u tome području, iako jasno zatopljenje nije bilo od pomoći. Najvjerojatnije se radi o prirodnom događaju koji bi se ionako dogodio", kaže dr. Luckman.
Neće ni direktno doprinIjeti porastu razine mora, jer i ploha Larsen C ionako već pluta u oceanu. No odvajanjem od Antarktike omogućiti će glečerima, koji su rijeke leda, slobodniju ulazak u ocean, što će rezultirati porastom razine mora.