Znanstvenici pod vodstvom dr. Francisa Wenban-Smitha sa Sveučilišta u Southamptonu pronašli su dva kremena odbojka, koji su nastali kao otpadni materijal prilikom izrade nekog drugog oruđa, a zbog oštrine rubova i sami su predstavljali učinkovit alat za komadanje mesa, prenosi portal biologija.com.hr.
Sedimenti u kojima su pronađene alatke datirani su 110.000 godina BP (before present - prije sadašnjosti; arheološki izražene godine dobivene raznim metodama datacije), odnosno u razdoblje kada je Britansko otočje bilo nenaseljeno, kako se dosad smatralo.
"Znamo da su u tom periodu neandertalci živjeli na području sjeverne Francuske, a ovaj novi dokaz pokazuje da su se proširili na Britansko otočje čim se razina mora spustila, uslijed čega se stvorio kopneni most duž Engleskog kanala", kaže dr. Wenban-Smith.
Britansko otočje bilo je naseljeno ranim predneandertalskim populacijama koje je ledeno doba potisnulo na jug prije više od 200.000 godina BP, nakon čega je nastupio interglacijal koji je trajao do 130.000 ili 120.000 godina BP, tijekom kojega se populacije, iako je razina mora to dopuštala, nisu vraćale.
Smatralo se da su neandertalci migrirali s europskog kopna tek za vrijeme jednog od interstadijala (toplijeg razdoblja unutar, u ovom slučaju, posljednjeg ledenog doba), oko 60.000 godina BP.
Neandertalci su vjerojatno Engleski kanal prešli već 40.000 godina ranije u potrazi za sirovinama, kamenom i hranom.
Međutim, odmah se pojavila i kritika ovako ranog datuma prvih neandertalaca u Britaniji.
Dr. Mark White sa Sveučilišta u Durhamu, koji nije uključen u istraživanje, izrazio je sumnju u točnost ovih rezultata, iako je i sam na kentskom području, u blizini Dovera, za neke nalaze dobio datume u rasponu od 100.000 do 90.000 godina BP.
Odbacio ih je smatrajući da korištena metoda datiranja nije u mogućnosti dati točne rezultate.
Prethodni članci:
arti-201002260038006 arti-201005070136006