NE, OVO NIJE SKICA SF ROMANA: /

Na summitu vlada u Dubaiju predstavljena postapokaliptična vizija budućnosti

Image
Foto: Screenshot
17.2.2017.
23:03
Screenshot
VOYO logo

Ne, ovo nije skica znanstveno-fantastičnog romana, nego postapokaliptična vizija budućnosti predstavljena na Summitu svjetskih vlada u Dubaiju na kojem su se okupilo vođe i predavači iz više od 139 zemalja svijeta, prenosi News.au

Spoj meduza i prirodno desalinizatora

S obzirom na dosadašnja istraživanja, u regiji predviđaju kako će do 2050. gradovi biti uništeni, a čovječanstvo će biti dovedeno na rub izumiranja. Kako bi spriječili izumiranje, u Dubaiju već istražuju i razvijaju pogone za "bio-desalinizaciju", koji kombiniraju gene meduza i mangrova, grmlja koji prirodno raste na samoj obali i otporan je na slanu vodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prve 3D isprintane zgrade već se rade u Dubaiju, no u budućnosti će otići još dalje. Planiraju se kompleti za razvoj gradova, koji se bioinženjeringom bore proziv nezaobilaznog uništavanja gradova i nude rješenje za masovnu poljoprivredu koja će biti nemoguća (i neprihvatljiva).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

https://www.facebook.com/hodyahldar/photos/a.1233930589998977.1073741831.1117290138329690/1233783406680362/?type=3 Dr. Noah Raford, voditelj u zakladi Dubai Future, kaže kako se scenarij možda čini malo nategnut, ali ova regija je već na udaru nestašice vode, problema s opskrbom hrane i povećanjem razine mora koja prijeti milijunima.

Tri kjučna problema

"Ovo ne činimo kao rješenje za sve probleme. Ovo je tek serija proizvoda i usluga koji pomažu nositi se s izazovima na način koji bi se mogao primjenjivati i drugdje" ističe dr. Raford. S tim problemima Dubai se nosi svakodnevno - od 80 do 90 posto pitke vode u toj zemlji nastalo je desalinizacijom, a isti postotak hrane je uvezen. Velika većina infrastrukture uz more, od cesta i mosta do zgrada, ugroženo je zbog poplava i nadiranja mora.

"Ova tri problema, zajedno s ponovnom uspostavom opskrbe vodom i izgradnjom gradske infrastrukture ključni su izazovi s kojima ćemo se morati suočiti zbog globalnog zatopljenja" ističe Raford. Te dodaje kako je pitka voda najproblematičnija i najriskantnija

"Možete uzgajati različite usjeve i prilagoditi ih različitim ekosustavima, možete se nositi s monsunima i sušama uvozeći stvari s drugih krajeva svijeta. No vodu je prilično teško staviti na brod i prenositi ju s jednog mjesta na drugo. Voda je temelj na koji se svode svi ostali rizici" upozorava dr. Raford i zaključuje - rješenja su možda hipotetska, ali prijetnje su itekako stvarne. Kao i rezultat ako se ništa ne poduzme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kukaci umjesto mesa i riba

U Muzeju budućnosti u Dubaiju predložene su i "auto-farme" koje će biti u garažama. Osobni auti, predviđaju, više neće postojati jer će smatrati prevelikim luksuzom i previše štetnima za atmosferu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vizija je da zajednice same uzgajaju svoju hranu, a roboti će ih brati u skladu s potrebama svakog domaćinstva. Meso i riba više neće biti na meniju jer će i masovno stočarstvo i ribogojstvo biti neprihvatljivo i previše štetno za okoliš. Većinu proteina ljudi će dobivati od kukaca.

Dobra strana je to što će hrana koju dobe biti (doslovno) netom ubrana u susjedstvu. No i susjedstva će se morati brzo graditi jer će ih uništavati klimatske promjene i neizbježne elementarne nepogode. S jedne strane tu su printane zgrade, dr. Raford i tu predlaže bioinženjering - kaže kako se već istražuju organizmi koji bi mogli u nekoliko tjedana podići zgradu od pijeska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo