NASA-in rover Perseverance otkrio je organske molekule na površini Marsa, piše The Sun pozivajući se na članak objavljen u časopisu Nature gdje su predstavljeni novi tragovi koji sugeriraju da je nekada moglo biti života na Marsu.
Perseverance je do otkrića došao istražujući krater Jezero, prirodni bazen širok 45 kilometara, sjeverno od Marsovog ekvatora. U krateru je rover prikupio nekoliko uzoraka stijena, od kojih su neki sadržavali tragove organskih molekula. To su kemijski spojevi koji se uobičajeno nalaze u živim sustavima,a mogu se sastojati od ugljika, vodika, kisika i dušika.
'Smatra ih se gradivnim elementima života'
"Ovo je uzbudljiv trag za astrobiologe budući da se o organskim molekulama često razmišlja kao o gradivnim elementima života", rekao je za Newsweek Joseph Razzell Hollis iz londonskog Prirodoslovnog muzeja i jedan od autora rada objavljenog u časopisu Nature.
No, stručnjaci napominju da samo postojanje organskih molekula ne znači da je život na Marsu doista postojao. Primjerice, organsku molekulu metana mogu osloboditi mnogi nebiološki izvori. To uključuje erupciju vulkana, hidrotermalne izvore i udare kometa ili asteroida.
Unatoč tome, Razzell Hollis je primijetio da je otkriće spojeva još uvijek uzbudljivo "jer naglašava raznolikost organskih tvari koje su možda preživjele na Marsu čak i nakon milijardi godina degradacije."