Otkriće nanovodiča dokazuje da je proizvodnja supravodljivih žica pomoću molekula na nanorazini moguća. Primjena ovoga otkrića moguća je u energetici te izradi elektroničkih uređaja na nanorazini, prenosi portal znanost.com.
"Prije ovoga otkrića, znanstvenici su smatrali kako je gotovo nemoguće povezati metalne vodiče na nanorazini zbog rasta otpora pri smanjivanju veličine žice. Nanožice bi se pregrijavale što je dovodilo do njihova taljenja i uništenja. Problem Jouleovog zagrijavanja bio je najveća prepreka stvaranju uređaja na nanorazini."- izjavio je voditelj istraživanja Saw-Wai Hla, izvanredni profesor fizike i astronomije na Ohio University's Nanoscale and Quantum Phenomena Institute.
Električni otpor kod supravodljivih materijala ne postoji, zbog čega oni imaju mogućnost prijenosa jakih električnih struja bez rasipanja energije i stvaranja topline. Supravodljivost je prvi puta otkrivena 1911. i do nedavno se smatralo da je riječ isključivo o makroskopskom fenomenu. Rezultati ovoga istraživanja sugeriraju kako fenomen djeluje i na molekularnoj razini što otvara nove mogućnosti za njegovo istraživanje.
Supravodiči se trenutno koriste u uređajima kao što su superračunala i aparati za snimanje mozga. U novom istraživanju koje je financiralo američko Ministarstvo energetike, Hla-ov tim proučavao je sintetizirane molekule organske soli, (BETS)2-GaC14, koje su položene na površinu srebra. Korištenjem skenirajućeg tunelirajućeg spektroskopa, znanstvenici su promatrali supravodljivost u molekularnim lancima različitih duljina. Kod lanaca koji su kraći od 50 nanometara, supravodljivost se smanjivala sa skraćivanjem lanca. Unatoč tome, istraživači su mogli promatrati fenomen u lancima veličine svega četiri para molekula dugih 3.5 nanometara.
Kako bi mogli promatrati supravodljivost na ovoj razini, znanstvenici su morali ohladiti molekule na temperaturu od -263 celzijeva stupnja. Temperature više od navedene smanjuju efekt supravodljivosti. U budućim istraživanjima znanstvenici će testirati različite materijale kako bi utvrdili koji od njih imaju sposobnost stvaranja supravodljivih nanožica na višim temperaturama.
"Otvorili smo put k razumijevanju ovoga fenomena koji bi mogao dovesti do stvaranja novih materijala koji su stvoreni za rad na višim temperaturama." - rekao je Hla. Ova studija također je važna jer je podastrijela dokaze da supravodljive organske soli mogu rasti na prikladnom mediju. "To je iznimno važno za one koji žele proizvoditi elektroničke sklopove na nanorazini koristeći organske molekule." - kaže Hla.
Izvor: http://www.znanost.com/elektronika/otkriven-najmanji-supravodic-na-svijetu#ixzz0jwdAPChd