Ovu su snimku napravili japanski morski biolozi na dubini od oko 1,7 kilometara. S obzirom na veličinu kaveza s mamcem, velčina psine procjenjena je na preko 18 metara, što je dovelo do nagađanja kako megalodon, za kojeg se dugo smatralo da je izumro još prije milijun godina, i dalje živi u Marijanskoj brazdi. Najbliži živući predak megadolona je velika bijela psina.
Postoji jako malo informacija koje bi podržavale teoriju kako megalodon još uvijek živi. Nije ni previše vjerojatno kako Marijanska brazda sadrži dovoljno hrane da bi podržavala tako ogromnog grabežljivca. Neki tvrde kako su i procijene veličine krive.
Postoji i teorija kako se u stvari radi o rijetko viđenom morskom psu glavonji šestoškrgašu, koji može narasti i do sedam i pol metara.
Ipak, najvjerojatnije se radi o pacifičkom psu spavaču, koji može narasti do skoro 8 metara i poznati je strvinar, te ga se može naći u vodama oko Japana na dubinama i do jednog kilometra.
Dok morski pas snimljen u Marijanskoj brazdi gotovo sigurno nije megadolon koji je postojao prije milijun godina, nema konkretnog dokaza koji bi pobio prvotno procjenjenu veličinu od preko 18 metara, što navodi da je riječ o rođaku pacifičkog psa spavača, koji nekada pada od utjecaj dubinskog gigantizma (stanje kada se u velikim dubinama razviju divovske verzije životinjskih vrsta koje, u znato manjim dimenzijama, obitavaju blizu površine), poput odnosa između humboldtove i divovske (Architeuthis dux) lignje.
Ali i to je samo puko nagađanje. Jednostavno nemamo dovoljno informacija. Posebno ako se uzme u obzir da snimka čak i navodno i nije snimljena u Marijanskoj brazdi, već u japanskom zaljevu Saruga.
U svakom slučaju, gdje god da je ovo snimljeno, dvaput ćemo razmisliti prije nego što ponovo uđemo u more, posebno sad kad se i u Jadranu pronalaze višemetarske psine.