KINA MAHNITO RAZVIJA MODERNO ORUŽJE, STRUČNJACI U PANICI: / 'Utrka moćnih sila eskalira i mogla bi dovesti do kraja svijeta'

Image
Foto: afp

Kina 'agresivno' razvija strateško nuklearno oružje sljedeće generacije kako bi u ovoj novoj utrci u naoružanju pretekla SAD i Rusiju.

3.6.2018.
11:13
afp
VOYO logo

Dok se Kina, SAD i Rusija nadaju da će njihovi programi nuklearnog oružja djelovati kao sredstvo odvraćanja potencijalnih prijetnji, stručnjaci upozoravaju da bi eskalirajuća utrka u naoružanju mogla povećati vjerojatnost sukoba koji bi mogao značiti kraj svijeta, piše Daily Mail.

50 nasuprot 10 eksperimenata godišnje

U novom izvješću Kineske akademije fizike navodi se kako su kineski znanstvenici izveli 200 laboratorijskih eksperimenata između rujna 2014. i prosinca 2017. To znači da je u prosjeku godišnje izvedeno oko 50 tih eksperimenata, koji u laboratorijskim uvjetima simuliraju kompleksnu fiziku nuklearne eksplozije. Za usporedbu, američki su znanstvenici proveli 50 takvih eksperimenata između 2012. i 2017., u prosjeku 10 godišnje, pokazuju izvori iz Nacionalnog laboratorija Lawrence Livermore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki, kineski i ruski stručnjaci utrkuju se u razvoju što manjih nuklearnih glava koje bi ujedno omogućile i što preciznije udare. No stručnjaci kažu kako bi stvaranje preciznijih nuklearnih projektila možda uklonilo strah od njihovog korištenja.

"Korištenje malenih nuklearnih bojevih glava samo će dovesti do korištenja većih", rekao je pekinški mornarički stručnjak Li Jie, koji je dodao da iako Kina vjerojatno neće koristiti takva oružja, ipak ih je morala razviti kako ne bi zaostajala za američkim i ruskim programima. "Ako druge države budu koristile nuklearna oružja protiv nas, moramo uzvratiti. To je vjerojatno razlog zašto znanstvenici razvijaju nova oružja."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Testiranja pomoću plinskog pištolja

Kako međunarodne zabrane sprječavaju testiranja pravih nuklearnih oružja, većina država provodi napredne simulacije kako bi proučila svojstva svojih uređaja. Tijekom eksperimenata snažan plinski pištolj ispali projektile u materijale od kojih se izrađuje oružje u laboratoriju. Svaki udar simulira ekstremnu toplinu, pritisak i udarne valove nastale u pravoj nuklearnoj eksploziji ali na daleko manjoj skali. Znanstvenici zatim proučavaju učinke udara te ih pojačavaju kako bi bolje razumjeli učinke nuklearnih projektila i drugih oružja.

Image
SAD POZIVA NA NUKLEARNI RAT? /

'Rakete, ratni brodovi i nuklearno oružje stvorili su omču oko Kine'

Image
SAD POZIVA NA NUKLEARNI RAT? /

'Rakete, ratni brodovi i nuklearno oružje stvorili su omču oko Kine'

Iako Kina predvodi s ovakvim eksperimentima s plinskim pištoljem, SAD vjerojatno još uvjiek vodi u ukupnoj utrci naoružanja, smatra jedan stručnjak. SAD su naime detonirale preko 1.000 nuklearnih bojevih glava između 1945. i 1996. Kada je potpisana UN-ova zabrana o nuklearnom testiranju. Kina je s druge strane provela samo 45 takva testiranja od 1964., te pošteno zaostaje za SAD-om u pravim nuklearnim eksperimentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo