Postoji sedam mogućih posljedica udara asteroida, od letećih krhotina do seizmičkog podrhtavanja.
Dok sve posljedice udara asteroida mogu biti potencijalno smrtonosne, tim znanstvenika analizirao je svaku pojedinačno te ih pokušao poredati po njihovoj razornoj snazi i broju žrtava, prenose Nature World News.
Što je najrazornije
"Vjerojatnost udara asteroida jako je mala, ali bi posljedice bile nezamislive", izjavio je Clemens Rumpf, viši znanstveni asistent na Sveučilištu u Southamptonu i vodeći autor istraživanja.
"Ovdje se radi o prvome istraživanju koje razmatra svih sedam posljedica udara koje bi stvorili opasni asteroidi i procjena koje su, po broju gubitaka života, izuzetno teške."
Ovo je istraživanje pokazalo kako bi najsmrtonosnije posljedice pada asteroida bile jaki udari vjetra i nagle promjene pritiska, koje bi bile odgovorne za preko 60% izgubljenih života.
Nakon toga slijedi toplina samog asteroida, a koja bi bila odgovorna za gotovo 30% smrtnih slučajeva. Tsunamiji bi bili odgovorni za gotovo 20% umrlih a seizmička podrhtavanja za samo 0.17%. Manje od 1% žrtava umrlo bi od posljedica letećih krhotina.
Bombardiranje Zemlje
U sklopu istraživanja znanstvenici su koristili modele kako bi izbombardirali Zemlju s preko 50.000 umjetnih asteroida veličine od 15 do 400 metara. Na temelju tih modela napravljene su procijene koja vi vrsta posljedica bila najsmrtonosnija.
Znanstvenici su primjetili kako jaki zračni udari mogu doslovno poderati unutarnje organe, dok udari vjetra imaju dovoljno snage da bacaju ljude i sravne šume sa zemljom, zbog čega su upravo oni najsmrtonosniji učinci s najstrašnijim potencijalom razaranja.
S druge strane, tsunamiji djeluju samo na područja uz obalu. Vrućina od asteroida može se izbjeći skrivanjem u podrumu ili drugim podzemnim mjestima.
Šanse da zemlju pogodi smrtonosan asteroid izrazito su male. Asteroid se može smatrati smrtonosnim samo ako je veličine od barem 18 metara.
Znanstvenici su zamijetili kako Zemlju pogodi asteroid veličine 58 metara svakih 1.500 godina, dok onaj veličine od preko 400 metara pogodi naš planet svakih 100.000 godina.