Procjenjuje se kako je selo staro punih 14.000 godina, što ga čini najstarijim naseljem otkrivenim u Sjevernoj Americi, piše Interesting Engineering.
Arheolozi sada rade na uspostavljanju veza između naselja i drugih artefakata pronađenih u tome području. Čak smatraju i da je selo najvjerojatnije tri puta starije od egipatskih piramida.
Potvrda usmenih predaja
Većina iskopanih predmeta su alati koji su bili korišteni u razne svrhe, od stvaranja vatre do lova, a forenzički dokazi datiraju ih u ledeno doba. Vrše se dodatna iskopavanja jer se znanstvenici nadaju pronalasku dodatnih informacija kako bi upotpunili sliku.
Antropološki gledano, ostaci su povezani s ljudima Heiltsuk, domorodačkim plemenom koje je nekoć nastanjivalo središnje obalno područje Britanske Kolumbije, a otkriće podržavaju i teorije iz usmene predaje domorodaca.
"Usmena predaja Heiltsuka govori o potezu zemlje upravo u području gdje se iskapanja odvijaju. To je bilo mjesto koje se nikada nije zaledilo tijekom ledenog doba te su se tamo okupljali naši preci kako bi preživjeli", kaže William Housty, pripadnik nacije Heiltsuka.
Arheolozima je ovo otkriće otvorilo posve nova pitanja koja će preoblikovati teorije o migraciji u ovome području Kanade.
"Sjećam se kada smo prvi put dobili podatke, i samo smo sjedili i mislili, bože, ovo je staro", rekla je doktorandica na Sveučilištu u Victorji Alisha Gauvreau.
"Ovo jednostavno mijenja samu ideju o tome kako su prvi ljudi došli u Sjevernu Ameriku", rekla je.
Ponovo ispisivanje povijesti
ZNANSTVENIKE IZNENADILO OTKRIĆE O DREVNOJ PIRAMIDI: ‘Ovo nam pruža potpuno novi uvid u kulturu Maya’
Arheologija dobrim svojim dijelom nije pretjerano glamurozna znanost. Radi se o satima zamornog terenskog rada, iskapanju predmeta koji možda jesu, ali možda i nisu od nekakvog značaja, kao i beskrajnom ratovanju s lokalnim vlastima o osiguranju, prijevozu i dokumentiranju pronalazaka, kao i stvaranju prostora za njih.
No s druge strane, svako novo i značajno otkriće rezultira ponovnim ispisivanjem povijesti.
Zadnjih je godina došlo do porasta otkrića drevnih artefakata širom svijeta zahvaljujući porastu broja građevinskih projekata.