"S dolaskom proljeća, toplijeg vremena COVID je postao bitno blaža bolest nego što je bila tijekom zime", rekao je za Dnevnik Nove TV znanstvenik Gordan Lauc, što je jedan od zaključaka tek objavljenog istraživanja na kojemu je i sam radio. Tvrdi da se dolaskom toplijeg vremena smanjila i vjerojatnost da će pacijent od koronavirusa umrijeti, javlja Zimo.
"Povišenje temperature za svaki stupanj Celzijusa smanjuje rizik da će netko umrijeti od bolesti COVID-19 za oko 15 posto. To znači da je u ukupnom periodu prelaska od zime u proljeće rizik smrtnosti pao negdje između pet i deset puta", dodaje Lauc.
U međunarodnom istraživanju uzoraka iz osam bolnica u Europi i 15 bolnica u Kini, koje je obuhvatilo oko 7000 hospitaliziranih pacijenata i oko 37.000 ljudi koji su sami upisivali podatke o simptomima, bilo je uključeno i dvjestotinjak pacijenata iz Hrvatske.
Pokušavaju predvidjeti težinu bolesti
Nastavkom istraživanja analizirat će se krv pacijenata iz Berghama i krv zaraženih koronavirusom iz Barcelone, a rezultati će biti gotovi za nekoliko mjeseci, kada bi se simptomi ponovno mogli promijeniti.
"Od tih pacijenata koji su imali teški ili laki oblik COVID-a ili su na kraju umrli, mi smo dobili uzorke plazme i sada gledamo glikane u tim uzorcima da vidimo mogu li nam oni pomoći kao biomarkeri da predvidimo tko će razviti teški, a tko će razviti lagani oblik COVID-a", ističe Lauc.
Lauc upozorava da se moramo pripremiti da će dolaskom sezone grijanja bolest ponovno postati teža. "Ne smijemo ući u zimu s velikim brojem slučajeva. Već danas se moramo početi ponašati odgovorno i tu epidemiju ne širiti", objasnio je Lauc.
Sve o koronavirusu u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.