Zahvaljujući tehnici preuređivanja gena po imenu CRISPR-Cas9, sada se može izuzetno lako, jeftino i brzo zamijeniti ili izbrisati gene u svakoj biljci ili životinji, uključujući i ljude. Količina hipotetskih načina na koje bi CRISPR mogao promijeniti naše živote je nevjerojatna - od stvaranja žita otpornog na plijesan pa do liječenja najotpornijih bolesti. Sada će se moći lakše manipulirati sa svime što ima DNK, što znači sa svim živim bićima.
Kada govorimo o ljudskome genomu, ta činjenica budi strah koliko i nadu. Ne morate zaroniti preduboko u znanstvenofantastičnu literaturu kako bi zamislili koliko bi loše stvari mogle krenuti jednom kada znanstvenici počnu preuređivati ljudski DNK.
Sanjala je Hitlera
A ni sami znanstvenici nisu imuni na takve strahove. Tako je Jennifer Doudna, jedna od znanstvenica koja je razvila spomenutu tehiku izjavila kako je nedavno sanjala Hitlera, koji joj je rekao "Želim bolje razumjeti koristi i implikacije ove sjajne tehnologije."
George Church, profesor genetike na Harvardskoj medicinskoj školi i MIT-u, rekao je da misli kako su takvi strahovi zdravi. Zabrinutost o krivom korištenju CRISPR-a jedan je od razloga Konferencije, koju zajednički organiziraju američke Nacionalna akademija znanosti i Nacionalna akademija medicine, te kineska Akademija znanosti i britansko Kraljevsko društvo, a fokusirati će se na etiku preuređivanja ljudske DNK.
Church sudjeluje na Konferenciji na temi modifikacije linije ljudskih zametaka. Radi se o tehnici koja se sastoji od aktivnog mijenjanja gena koji se prenose na potomke, i koja je trenutačno zabranjena u preko 40 država.
Iako je privatno financiranje preuređivanja gena trenutačno legalno u Sjedinjenim Državama, ljetos je Kongres zabranio Upravi (ministarstvu) za hranu i lijekove financiranje projekata povezanih s modifikacijom linije ljudskih zametaka.
Širenje i inženjering gena
"Praktično zanimljive primjene CRISPR-a uključuju a) širenje gena kojim bi se eliminirale malarija i lajmska borelioza, 2) poboljšanje usjeva tako što bi im se poboljšalo zdravlje, te 3) inžinjering svinja kao donora organa za milijune pacijenata kojima treba transplantacija", rekao je Church.
Po njemu, konsenzus će se teško postići, zbog izrazito šarolikih, kao i često neodređenih zakona i pravila u različitim državama. Najveće političke odluke očekuju se u vezi s metodom širenja gena, koja se sastoji od preuređivanja gena na način koji omogućuje određenom genu da se raširi kroz cijelu populaciju na određenom području.
To se sada koristi za izmjenjivanje komaraca koji prenose malariju. Prije korištenja ove genetske tehnike komarce bez malarije brzo bi brojčano nadjačali komarci malaričari.
Uz pomoč CRISPR tehnike, komarci mutanti će pobijediti, što bi trebalo dovesti do izumiranja malaričara. Ista se tehnika koristi i protiv miševa koji prenose lajmsku boreliozu (lajmska bolest).
Ali, takva tehnika je i potencijalno opasna jer, za razliku od modifikacije linije ljudskih zametaka, koja je spora, personalizirana i skupa, loše organiziranim širenjem gena može se oštetiti cijela vrsta.
U vezi strahova od 'dizajniranih' beba, Church kaže da tehnika za tako što već postoji, ali da strah od super-zdrave djece kojima se još u zametku popravljaju genetske nepravilnosti zvuči nelogično. "Ako je problem u disparitetu zdravlja između bogatih i siromašnih, onda bi trebali financirati snižavanje troškova, kako bi tako što bilo pristupačno što većem broju ljudi, poput mobitela", rekao je Church za Huffington Post.