Hrvatski genijalci novim se otkrićem proslavili u svijetu

Grupa hrvatskih kemičara s instituta Ruđer Bošković i Prirodoslovno- matematičkog fakulteta u Zagrebu otkrila je novu metodu kojom se mogu smanjiti opasna otapala u industriji.

24.4.2013.
12:19
VOYO logo

Rezultati ovog istraživanja mogli bi pridonijeti razvoju separacijskih procesa u farmaceutskoj, kemijskoj i industriji pročišćivača. Nova metoda jeftinija je i ekološki prihvatljivija.

Riječ je o metodi kojom se selektivno molekulsko prepoznavanje, jedan od osnovnih životnih procesa koji se, umjetno izazvan, primjenjuje i u industriji te proizvodnji lijekova, može izvesti u čvrstom stanju, dakle bez upotrebe skupih otapala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je vodio dr. sc. Krunoslav Užarević s instituta Ruđer Bošković, a u njemu su sudjelovali dr. sc. Ivan Halasz, dr. sc. Ivica Đilović, Nikola Bregović, dr. sc. Mirta Rubčić, dr. sc. Dubravka Matković-Čalogović, te dr. sc. Vladislav Tomišić, a objavljeno je u poznatom znanstvenom časopisu Angewandte Chemie International Edition pod nazivom Dynamic molecular recognition in the solid state for separating mixtures of isomeric dicarboxylic acids .

Rezultati istraživanja otvaraju nove mogućnosti u području 'zelene kemije'

''Naš rad se bavi selektivnim molekulskim prepoznavanjem, odnosno selektivnim prepoznavanjem aniona koje smo iskoristili za razdvajanje smjesa biološki i industrijski važnih karboksilnih kiselina. Molekulsko prepoznavanje spada u polje supramolekulske kemije, a tradicionalno se vrši u otopini, gdje i receptori i molekule gosti imaju slobodu da se kreću, mijenjaju svoju konformaciju i naboj, te mogu doći u blizinu potrebnu za nastajanje kompleksa receptor – gost. Važan preduvjet za ovakve reakcije je da su i receptor i gost topljivi u traženom otapalu, a takve reakcije nerijetko imaju kao nusprodukt velike količine otpadnog otapala opasnog za ljude i okoliš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U skladu sa svjetskim trendom za smanjenjem količine otpadnih tvari tijekom sinteza, istražili smo mogućnost supramolekulskog prepoznavanja i separacije smjesa krutih dikarboksilnih kiselina, koristeći pri tome različite mehanokemijske postupke poput ''mljevenja'', pojasnio je Užarević, dodavši da se radi o metodi koja je količinu otapala potrebnu za takve reakcije smanjila oko tisuću puta, a u nekim slučajevima i u potpunosti, piše Novi list.

Rezultati su to koji bi mogli uvelike pridonijeti razvoju separacijskih procesa u farmaceutskoj, kemijskoj, metalurškoj i industriji pročišćivača, te otvoriti nove mogućnosti u području ''zelene kemije'' i ekološki prihvatljivog stvaranja novih kemijskih proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi put u 30 godina hrvatski kemičari objavili rad u prestižnom svjetskom časopisu

Zanimljivo je da je ovo tek drugi put u posljednjih 30 godina da su hrvatski kemičari u ovom prestižnom časopisu uspjeli objaviti rad koji je od početka do kraja nastao u hrvatskim institucijama. To se u posljednja tri desetljeća dogodilo još samo jednom, prije četiri godine, i to istim autorima – Užareviću i Điloviću, pri čemu su za taj uspjeh nagrađeni državnom nagradom za izvrsnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo