Već je prošle godine posjeta od skoro 10 tisuća ljudi pokazala koliko je velik interes svih generacija za znanost i pametnu zabavu. Zato je ove godine Znanstveni piknik još veći, s ispunjenim sadržajem od 10 do 20 sati, uz brojne atrakcije i znanstvene spektakle.
"Vjerovali smo da je ovakav tip popularizacije znanosti zanimljiv svima, ali prošla godina je čak i nas, vječne optimiste, zaista iznenadila. Prvenstveno broj posjetitelja, a zatim i interes svih, bez obzira na godine, koji su se družili s nama na Boćarskom domu cijeli dan. Ove godine smo napravili još bogatiji program te organizirali događanje koje će okupiti čak 46 udruga i pojedinaca iz cijelog svijeta koji se cijele godine trude svima pokazati zašto je znanost zabavna", rekla je Jelena Filipaj, voditeljica projekta Znanstveni piknik.
Zanimljivosti za mlade i stare
Posjetitelji će se iskušati u hodanju na vodi, izrađivati modele dinosaura, testirati svoje potencijale za rad na svemirskom brodu, saznati sve o sigurnosti na Internetu, pogledati kazališne predstave, izrađivati vjetrenjače, saznati kako izgleda posao meteorologa te još mnogo drugih stvari.
"Fantastičan je osjećaj pokazati djeci, ali i odraslima s pobuđenim djetetom u sebi, neku pojavu ili eksperiment i vidjeti iskreno oduševljenje", istaknuo je Marko Košiček, znanstvenik s Instituta Ruđer Bošković te višegodišnji popularizator znanosti. Košiček će nazočne na Pikniku zabaviti i podučiti pričama o raznim otkrićima kroz kazališnu predstavu.
Među brojnim pokroviteljima i partnerima nalaze se i Francusko veleposlanstvo u Hrvatskoj te Grad Zagreb. Znanstveni piknik najavila je i francuska veleposlanica Michèle Boccoz:
"Francuska iznimno puno važnosti pridodaje znanosti i popularizaciji znanosti. Zbog toga sam posebno ponosna da možemo podržati aktivnosti poput Znanstvenog piknika u Hrvatskoj te ugostiti i francuske znanstvenike. Osim Znanstvenog piknika, Francusko veleposlanstvo i Francuski institut u Hrvatskoj trenutno surađuju sa ZEZ timom i na projektu Matematika planeta Zemlje, u čijem će sklopu biti i otvorena izložba u Medijateci od 16. rujna."
Ispred Grada Zagreba potporu drugom izdanju Znanstvenog piknika dala je zamjenica gradonačelnika Sandra Švaljek:
"Grad Zagreb je prepoznao kvalitetu i važnost Znanstvenog piknika od početka projekta te mi je jako drago da ćemo se družiti na Boćarskom domu i drugu godinu zaredom. Znanstveni piknik je projekt koji upotpunjuje aktivnosti znanstvene zajednice u Hrvatskoj te predstavlja javnosti sve ljepote i zanimljivosti znanosti. Vjerujem da je Znanstveni piknik tek prvi korak prema otvaranju znanstvenog centra u Zagrebu, kako bi naši sugrađani, kao i svi gosti koji dođu u Zagreb, imali mjesto u kojem se svaki dan mogu družiti sa znanošću i bolje upoznati svijet koji nas okružuje." Organizatori Piknika, tvrtka Aquis, članica 5/GROUP te udruga Profesor Baltazar i udruga Kreatom pozvali su sve željne zabave i poučnog sadržaja da posjete park Boćarskog doma, ponesu i svoje piknik-dekice te provedu cijeli dan na Znanstvenom pikniku.
Bez velikog truda svih popularizatora znanosti i volontera Znanstvenog piknika, ovakvog događanja ne bi bilo bez pokrovitelja: Grad Zagreb, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH, Ministarstvo kulture RH, Hrvatska gospodarska komora, Francusko veleposlanstvo u Zagrebu, Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu, Austrijski kulturni forum, Zagrebački holding, Institut Ruđer Bošković i Turistička zajednica Grada Zagreba. Također, velika zahvala ide i svim partnerima i prijateljima Znanstvenog piknika koji su prepoznali važnost popularizacije znanosti, a to su: Dukat, Vipnet, Erste&Steiermärkische Bank, Messer, Ericsson NT, Siemens, Croatia Osiguranje, King ICT i mnogi drugi…