ESA /

lansirala 'ledeni satelit' Cryosat-2

CryoSat-2 zamjena je za originalni CryoSat koji je izgubljen 2005. godine zbog kvara pri lansiranju.

12.4.2010.
13:55
VOYO logo

Prva europska misija posvećena proučavanju Zemljinog leda lansirana je 8. travnja iz Kazahstana, s kozmodroma Baikonur. CryoSat-2 je u orbitu ponijela Dnepr raketa koju je napravila International Space Company Kosmotras.

CryoSat-2 će iz svoje polarne orbite slati natrag podatke koji će dovesti do novih saznanja kako led reagira na klimatske promijene i koju ulogu igra u našem "Zemljinom sustavu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Signal koji je potvrdio da se satelit odvojio od uređaja za lansiranje došao je iz Malindi zemljane stanice u Keniji 17 minuta nakon polijetanja, prenosi portal znanost.com. To je važan podatak jer je CryoSat-2, naime, zamjena za originalni CryoSat koji je izgubljen 2005. godine zbog kvara pri lansiranju. Ciljevi misije ipak su ostali isti: mjeriti promjene u debljini ledenog pokrivača Antarktika i Grenlanda, kao i promjene u debljini relativno tankog plutajućeg leda u polarnim oceanima.

"Preko naših radarskih satelita znamo da se morski led smanjuje, ali još uvijek postoji hitna potreba za razumijevanjem kako se volumen leda mijenja", rekao je Volker Liebig, ESA-in direktor programa Earth Observation. "Za izradu ovih podataka znanstvenici također trebaju informacije o debljini leda, što će upravo naš novi CryoSat osigurati. Trenutno se jako veselimo prvim podacima od ove misije."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lansiranje CryoSat-2 obilježava značajno postignuće za ESA-in Earth observation program i dovodi broj njegovih Earth Explorer satelita u orbiti na tri. Svi su sateliti lansirani unutar malo više od godinu dana. CryoSat-2 slijedi Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer (GOCE) misiju lansiranu u ožujku 2009. godine i Soil Moisture and Ocean Salinity (SMOS) misiju lansiranu u studenom.

Earth Exploreri lansirani su kao direktan odgovor na probleme identificirane od strane znanstvene zajednice i cilj im je poboljšati naše razumijevanje kako Zemljin sustav radi i kakav učinak ima ljudska aktivnost na prirodne procese.

Kao odgovor na ovu potrebu, CryoSat-2 nosi prvi radarski visinomjer svoje vrste kako bi prebrodio teškoće pri mjerenju ledenih površina. Njegov je primarni teret, sofisticirani SAR/Interferometric Radar Altimeter (SIRAL), konstruirao Thales Alenia Space za mjerenje debljine plutajućeg leda u oceanima i promatranje promjena ledenih pokrivača na kopnu, posebno oko rubova gdje se odvaljuju sante leda.

CryoSat-2 izgradio je konzorcij koji je vodio EADS Astrium. Satelit se nalazi u polarnoj orbiti, dosegao je 88° širine. Ovo je bliže polovima no što su bili prijašnji Zemljini sateliti za promatranje, što je rezultiralo pokrivanjem dodatnog područja od 4.6 milijuna kvadratnih kilometara. Ovo dodatno pokrivanje pridodano je području većem od površine svih 27 članica Europske Unije zajedno. Kombinacija tehnologije na satelitu i polarne orbite osigurat će dokaze za daljnje razumijevanje veze između leda i klime, prenosi znanost.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo