Devet stvari koje bi mogle promijeniti svijet koji poznajemo!

Živimo u vremenu ubrzanih promjena. Tehnologija se mijenja takvom brzinom da je za većinu ljudi postalo nemoguće držati korak s njom. No, neke od njih bitno bi mogle utjecati na našu budućnost.

14.10.2012.
9:22
VOYO logo

Portal io9 donosi listu devet tehnoloških dostignuća koja bi mogla promijeniti svijet!

1. Jeftino i brzo DNA sekvenciranje Mnogi od nas znaju za sekvenciranje DNA, ali vjerojatno ne znaju koliko brzo i jeftino ono može biti. Nekad je ono koštalo 3,8 milijardi dolara, no danas je DNA sekvencioniranje moguće za samo 1.000 dolara po genomu, a može ga se sekvencionirati u samo jedan dan. Posljedice toga su značajne i sežu do visoko personalizirane medicine u kojoj se može razvijati lijek za točno određeni genom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Robot koji može raditi lude futurističke stvari Danas imamo robote koji se mogu samostalno replicirati, ponovno složiti nakon što su rastavljeni, promijeniti oblik, graditi druge robote, kliziti kao zmija, skočiti na vrh zgrade i trčati brže od čovjeka. Kada sve zbrojite, shvatit ćete da smo usred robotske revolucije koja bi mogla promijeniti gotovo sve.

3. Memristori (memorijski otpornici) 1971. godine na kalifornijskom sveučilištu Berkeley profesor Leon Chua predvidio je revoluciju u električnim krugovima, a njegova vizija napokon se obistinila. Profesor je, naime, spekulirao da postoji komponenta krugova koja bi se mogla nazvati memristor, a koja bi mogla pamtiti podatke. Ona bi se, kao dio računala, mogla iskoristiti kao neizbrisiva, čvrsta memorija sa znatno većom gustoćom od one koju imaju tradicionalni hard diskovi. Prvi je memristor razvio HP u svibnju 2008. planirajući komercijalnu verziju za kraj 2014. Memristori bi, osim toga, mogli biti korišteni i u obradi signala, neuronskim mrežama i drugdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Genska terapija Iako smo u jeku biotehnološke revolucije, naša je pažnja uglavnom usmjerena ka matičnim stanicama, inženjeringu tkiva, kartiranju genoma i novim farmaceutskim proizvodima. No, ono na što se često zaboravlja jest činjenica da već možemo ući izravno u naš DNK i mijenjati gene po volji. Mi zapravo možemo mijenjati loše gene za dobre te liječiti ili spriječiti bolesti intervencijama koje ne zahtijevaju lijekove ili operaciju. Genska terapija tako bi mogla dovesti do genetskog poboljšanja (poput povećanja memorije ili inteligencije) ili produžetka života.

5. Otpad za biogorivo Zamislite da svo smeće koje imate možete pretvoriti u nešto korisno kao što je gorivo. To se zove "obnavljanje energije iz otpada" - proces koji obično uključuje proizvodnju električne energije ili biogoriva (kao što je metan, metanol, etanol ili sintetička goriva) sagorijevanjem. Gradovi kao što su Edmonton u Kanadi to već rade. Do sljedeće godine Edmonton će pretvoriti više od sto tisuća tona komunalnog otpada u 38 milijuna litara biogoriva godišnje. Štoviše, korištenjem biogoriva smanjuje se emisija stakleničkih plinova za više od 60 posto. Na ovaj se način otpad, uključujući i plastiku, pretvara u dragocjeni resurs. Već danas Švedska uvozi otpad od svojih europskih zemalja susjeda kako bi proizvodila biogorivo.

6. Digitalna valuta Mnogi od nas tek počinju shvaćati potencijale bitcoina (digitalne valute), ali ono što mnogi od nas ne razumiju jest da je digitalna valuta tu da ostane. Bitcoin projekt pokrenut je 2009. sa željom da se stvori jedinstvena valuta koja će biti neovisna od bilo kakvih središnjih regulatornih tijela, državnih institucija i banaka. No, proces ulaska bitcoina u primjenu je relativno spor, a problemi su dostupnost (u ograničenim je količinama), kriptografski, povjerenje korisnika te ustroj pouzdanog sustava.

7. RNA interferencija (RNAi) Otkriće RNA interferencije smatralo se toliko velikim da su za njega Andrew Fire i Craig C. Mello dobili Nobelovu nagradu 2006. Slično genskoj terapiji, RNA interferencija omogućava biologu da manipulira funkcijama gena. To radi pomoću stanica za isključivanje ili smanjivanje aktivnosti pojedinih gena, ili uništavanjem i ometanjem molekule nosioca poruke (primjerice sprječavanjem mRNA da proizvodi protein). Danas se RNAi koristi u tisućama laboratorija. Postao je nezamjenjiv alat za istraživanje (stvaranje nove stanične kulture), nadahnuo je stvaranje algoritama na studijima računalne biologije, te ima ogroman potencijal za liječenje bolesti kao što je rak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Koncentrirana solarna energija Najnovija inovacija u tehnologiji solarne energije jest koncentrirana solarna energija. To je masivni distribucijski sistem za iskorištavanja solarne energije pomoću zrcala i leća. Pomoću KSE-a mogla bi se riješiti većina svjetskih potreba za električnom energijom.

9. Organska elektronika Tradicionalno, naša vizija kibernetike i kiborga jest ta da je organski dio zamijenjen mehaničkim uređajem ili protezom. Pojam polučovjek, polustroj je postao ukorijenjen u našem razmišljanju - ali je vjerojatno kriv. No, zahvaljujući otkrićima na polju organske elektronike, vjerojatnije je da ćemo preraditi biološki sustav tijela i zajedno s tim uvesti nove organske komponente. Već danas znanstvenici su projektirali kiborško tkivo koje može osjetiti svoju okolinu. Drugi su znanstvenici izmislili kemijske spojeve koji mogu kanalizirati neurotransmitere umjesto električnih napona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo