Kako bi se riješio taj problem razvijen je uređaj koji se zove poligraf. On, u teoriji, može pružiti razotrkivajuće znakove da netko laže, ovisno o tjelesnim impulsima kao što su disanje, otkucaji srca i slično, piše Science Daily.
Poligrafsko testiranje, poznato kao detektor laži, može mjeriti i snimati krvni tlak, puls, disanje i električnu provodljivost kože.
Tehnologija ranog 20. stoljeća
Nečiji vitalni znakovi mogu se značajno razlikovati kad god se ispitaniku postavi niz pitanja. Budući da je ovaj uređaj razvijen 1920-ih godina, možda je došlo vrijeme da nove tehnologije naslijede zastarjeli detektor laži.
Nova istraživanja su pokazala da postoji bolji način da saznate laže li osoba ili govori istinu.
Istraživanje s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Pennsylvaniji otkrilo je da se neki pokazatelji u mozgu mogu koristiti za otkrivanje laganja pomoću skenirannja funkcionalnom magnetskom rezonancom (fMRI).
Točnost od gotovo 90 posto
Ova istraživanja su pokazala da fMRI skenovi mogu osigurati točnost od gotovo 90 posto u otkrivanju prijevara. Prema dobivenim rezultatima postoje određeni dijelovi mozga koje "zasvijetle" na magnetskoj rezonanci kada osoba mora donijeti odluke i učinkovito odlučiti hoće li lagati ili će govoriti istinu.
Ova metoda je učinkovita jer procjenjuje oko 24 posto veću vjerojatnost da otkrije neiskrenost od normalnih poligrafskih testova.
Ovo otkriće bi moglo biti vrlo korisno u slučaju istraga u cijelom svijetu jer može pružiti mogućnost znanstvenih dokaza odmanjivanja, što će u budućnosti iskaze očevidaca učiniti pouzdanijima.