Kako je rekla dr. Natalie Batalha, Kepler je otkrio je više od 100 planeta veličine zemlje. Njih devet su u tzv. naseljivoj zoni gdje postoje uvjeti za tekuću vodu pa samim tim i razvoj života.
No, to je samo dio jer NASA je svojim teleskopom zabilježila 1.284 nova planeta, što je njegovo najveće otkriće dosad, prenosi BBC. Od njih 1.284 čak 550 bi, s obzirom na njihovu veličinu, mogli biti stjenovite planete poput Zemlje.
"Sljedeći naseljivi planet mogao bi biti vrlo blizu"
"Ako se pitate gdje bi mogao biti sljedeći naseljivi planet, mogu vam reći da nam je udaljen 11 svjetlosnih godina što je vrlo blizu", rekla je dr. Batalha i dodala da najnovije kalkulacije pokazuju da bi u Mliječnom putu moglo biti na desetke milijardi potencijalno naseljivih planeta.
Kepler je lansiran u ožujku 2009. godine s ciljem potrage za planetima izvan našeg Sunčevog sustava, posebice onih koji bi bili slični Zemlji.
"Od skoro 5.000 potencijalnih planeta otkrivenih do danas, provjereno je više od 3.200, a 2.325 otkriveno ih je pomoću Keplera", stoji u NASA-inom priopćenju.
U potrazi za naseljivim planetima
Uoči konferencije nagađalo se što će stručnjaci iz NASA-e objaviti. Ranije je obično bila riječ o planetima sličnima našemu koji bi mogli biti potencijalno naseljivi.
Također, dosadašnja iskustva govore kako je NASA na ovakvim telekonferencijama češće objavljivala nekoliko otkrića odjednom negoli neko pojedinačno, pa se i ovoga puta mogu očekivati informacije o otkrićima Keplera u širem kontekstu.
Prijenos u streamu i pitanja putem Twittera
Javnosti su se obratili Paul Hertz, voditelj Odjela za astrofiziku u NASA-i, Timothy Morton sa Sveučilišta Princeton, Natalie Batalha iz NASA-inog istraživačkog centra koja je uključena u misiju Kepler, te Charlie Sobeck, menadžer misije Kepler/K2.
Telekonferenciju je bilo moguće pratiti uživo u streamu, a pitanja su se mogla uputiti putem Twittera tijekom same telekonferencije pomoću hashtaga #askNASA.