To bi trebalo intenzivirati natjecanje tko će biti dominantna velesila u svemiru, piše Mirror.
Japansko-kineska svemirska utrka
Kina je isto tako malo ranije najavila da će staviti čovjeka na Mjesec, ali do 2036. Uz to, Kina planira poslati rover na Mjesec tijekom slijedećeg desetljeća.
Indija isto tako planira lansirati još jednu sondu na našeg nebeskog susjeda slijedeće godine.
Do sada su četiri nacije posjetile Mjesec - SAD, Rusija (SSSR), Kina i Indija, no samo su SAD uspjele tamo poslati i ljudsku posadu.
Prijedlog JAXA-e objavljen je u sklopu japanskog Ministarstva obrazovanja, kulture, sporta, znanosti i tehnologije, koje je zaduženo za nacionalni program svemirskog istraživanja.
Međunarodna operacija
Kako bi se umanjila visoka cijena lunarne misije, glasnogovornik JAXA-e izjavio je kako će vjerojatno morati udružiti snage s drugim državama.
Slanje multinacionalne svemirska letjelice znatno bi smanjilo troškove, dok bi Japan i dalje mogao umati svoje astronaute u njoj.
Glasnogovornik je izjavio kako će se dodatni detalji o misiji obznaniti prije planiranog Međunarodnog foruma za svemirska istraživanja.
Japan se najviše takmiči sa suisjednom Kinom koja je zadnjih godina počela sve više ulagati u svemirska istraživanja. Tako je u travnju u orbitu lansirala teretni svemirski brod Tianzgou-1, prvi takve vrste u povijesti Kine. Brod je prebačen u orbitu sa Zemlje raketom nosačem Dugi marš-7 Y2.
Drugi kineski svemirski laboratorij Tiangon-2 već orbitira oko Zemlje. Upravo se s njime teretni svemirski brod i spojio, te donio gorivo i druge zalihe.