ASTRONOMI SVE SNIMILI: /

Nešto je žestoko udarilo u Jupiter, pogledajte video

Image
Foto: Gerrit Kernbauer

Astronomi su zabilježili udar malog nebeskog tijela, vjerojatno asteroida ili kometa u Jupiter.

29.3.2016.
22:27
Gerrit Kernbauer
VOYO logo

Astronom Phil Plait na svome blogu Bad Astronomy na Slateu piše da se sudar dogodio još 17. ožujka, ali je potvrda stigla ovog tjedna. Austrijski astronom amater zabilježio je video svojim 20-centimetarskim teleskopom, no mogla je biti riječ i o nekoj optičkoj varci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi video koji je napravljen u isto vrijeme u Irskoj, 28-centimetarskim teleskopom potvrdio je da je doista riječ o udaru u Jupiter. Objavio ga je John Mckeon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komet ili asteroid nije bio pretjerano velik, možda stotinjak metara u promjeru, kaže Plait. Međutim, kada je riječ o svemirskim udarima, veličina tijela koje udara nije sve - naime, zbog ogromne Jupiterove mase objekt je snažno ubrzavao, zbog čega je prilikom udara oslobođena ogromna količina energije.

Energija udara u Jupiter je 25 puta veća nego udara u Zemlju

Plait objašnjava: "U prosjeku će objekt u Jupiter udariti pet puta većom brzinom nego da udara u Zemlju, zbog čega je energija udara 25 puta veća. Asteroid koji je izgorio nad Čeljabinskom u Rusiji 2013. godine imao je promjer svega 19 metara, a eksplodirao je snagom 500.000 tona TNT-a.

Image

Nova analiza meteorita koji je eksplodirao iznad Čeljabinska

Image

Nova analiza meteorita koji je eksplodirao iznad Čeljabinska

Ako to pomnožite s 25, shvatit ćete zašto nije potreban tako jako velik kamen da bi se njegov udarac u Jupiter vidio na Zemlji."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plait je objasnio i kako dolazi do eksplozije prilikom ulaska meteora u atmosferu: "Pri velikim brzinama, dodir s atmosferom je poput udarca u zid. Ljudi s pravom ne shvaćaju kako asteroid može eksplodirati zbog zraka, ali pritisak koji nastaje dok prolazi kroz atmosferu tako velikom brzinom je ogroman. Zrak i materijal od kojeg je načinjen asteroid se zagriju, stijena se počne raspadati i svaki se dio zasebno zagrijava, što oslobađa ogromnu energiju u svega sekundi ili dvije. Rezultat je", kaže Plait, "veliki, veliki prasak".

Inače, ovo nije prvi put da je zabilježen udar nekog nebeskog tijela u Jupiter koji ih zbog svoje mase privlači. U prosjeku dolazi do udara koji možemo vidjeti sa Zemlje jednom na godinu, a zabilježeni su 1994., 2010. i 2012.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo