Zlato ostalo san: Hrvati bez rješenja za Francuze!

Rovovska bitka u finalu pripala je svjetskim prvacima. Iako je u prvom dijelu bila lepršava i imala vodstvo, Červarova je momčad početkom nastavka upala u 'crnu rupu' iz koje se nije izvukla.

31.1.2010.
21:04

Beč. Stadhalle. Gledatelja: 11.000. Suci: Bernd Methe i Reiner Methe (oba Njemačka).

HRVATSKA: Čarapina, Alilović (13 obrana) - Balić 4, Duvnjak 3, Lacković, Zrnić 7(6), Kopljar 1, Vuković 2, Vori 2, Gojun, Mataija, Buntić, Valčić, Štrlek 2, Čupić, Musa. Izbornik: Lino Červar.

FRANCUSKA: Karaboue, Omeyer (12 obrana) - Fernandez 2, Dinart, Barachet, Gille 1, Narcisse 3, Joli 1(1), Karabatić 6, Junillon, Abalo 4, Sorhaindo 3, Guigou 3(1), Bosquet 2, Ostertag, Detrez. Izbornik: Claude Onesta. Kao što se i očekivalo, sudar rukometnih velikana Hrvatske i Francuske ponudio je žestoku i neizvjesnu bitku od samoga početka.

Susret je otvoren sa po dva promašaja s obje strane te je Vori iz trećeg hrvatskog napada uspio svladati vratara Omeyera za vodstvo 1:0.

Uzvratio je Sorhaindo koji je pod prekršajem zatresao Alilovićevu mrežu, a žuti karton je zbog držanja zaradio Štrlek.

Siloviti napadi su se izmjenjivali munjevitom brzinom. Guigou i Čupić su zatresli vratnice, a novo vodstvo (2:1) osigurao je Balić.

Guigou je uspio izjednačiti, nakon čega su opet zabriljirali vratari, a nakon što je Zrnić realizirao sedmerac sjevnula je kontra Kauboja koju je realizirao Štrlek za prvo vodstvo od dva gola razlike (4:2).

Dirigent hrvatske igre Balić dijelio je asistencije poput Tonija Kukoča pa su se u strijelce upisali Zrnić i Kopljar (6:4), a tada je Vori zaradio prvo isključenje.

Francuska je iz sedmerca preko Guigoua smanjila na 6:5, a Karabatić je svojim prvim golom u 13. minuti izjednačio rezultat (6:6).

Uz par francuskih promašaja i obranu Alilovića Hrvatska je golom Duvnjaka opet pobjegla na plus dva (9:7). Sorhaindo je tada zabio sa crte, a Buntić zaradio isključenje zbog potezanja Karabatića, no brojčano manje Kauboje, koji su igrali s 'markiranim' Balićem, je nakon izgubljene lopte uklizavanjem s klupe spasio Alilović.

U 25. minuti je Karabatić na dvije minute izašao iz igre zbog prekršaja na Baliću i Zrnić je zabio sa sedam metara. Tada se Hrvatska uspjela prvi put uspjela odlijepiti na tri razlike (12:9), no najbolji francuski igrač je odmah po povratku na parket zabio dva gola, jednog je dodao Narcisse iz kontranapada i na odmor se otišlo s izjednačenim rezultatom (12:12).

Prvi gol u nastavku potpisao je Duvnjak, no tada je Hrvatska stala i uletjela u 'crnu rupu'. Za to su vrijeme hrvatsku mrežu trpali Fernandez, Karabatić (za prvo vodstvo Francuza), Narcisse, Abalo (dva gola zaredom) i svjetski prvaci su stekli veliku prednost od četiri gola (17:13).

Nakon devet minuta Červarovi igrači su zabili drugi pogodak u nastavku preko Balića, jedini koji je u tim trenucima postojao na terenu, a splitski čarobnjak je zatresao mrežu i za 18:15.

Nakon sudara s Duvnjakom Karabatić je zaradio drugo isključenje, no Čupićev udarac sa sedam metara je Omeyer uspio zaustaviti. Zato nije onaj Zrnićev za 18:16, a Balić je u 45. minuti iznudio novi sedmerac kojeg ovaj put nije zabio Zrnić.

S druge strane je bio precizan Abalo, koji je Francuzima opet donio tri gola prednosti (19:16), a Zrnić iz novog sedmerca zadržao priključak za svjetskim prvacima, dok je Balić čarobnim lobom smanjio prednost na jedan gol (19:18).

No, deset minuta prije kraja Francuska je nakon crvenog kartona Mataiji napravila mini-seriju i napravila razliku od četiri gola (22:18) koju Hrvatska nije uspjela dostići.

Francuska je tako postala prva rukometna reprezentacija u povijesti koja je u tri godine postala olimpijski, svjetski i europski prvak.