Organska tvar otkrivena u južnoj Africi pokazuje da su mikrobi "napravili skok" iz oceana na čvrsto tlo prije otprilike 2,6 milijardi godina. Dosad se vjerovalo da su 1,2 milijarde godina stari fosili plavo-zelene alge pronađeni u Arizoni najstariji zapisi života na tlu.
Otkriće znanstvenicima pruža novu informaciju o prisustvu kisika koji podržava život u Zemljinoj atmosferi. Jer, za pojavu života na tlu bili su nužni ozonski omotač i atmosfera bogata kisikom.
Kamenje pronađeno u južnoj Africi sadrži fosilizirane ostatke fotosintetičke bakterije, organizma koji generira kisik iz vode i atmosferskog ugljičnog dioksida.
Znanstvenici vjeruju da bi se mogli pronaći i još stariji fosilni dokazi života na Zemljinom tlu, vjerojatno u Kanadi ili Australiji.
Otkriće otvara i nova pitanja s obzirom na potragu za životom na drugima planetama. Znanstvenici NASA-inog Astrobiološkog instituta namjeravaju u budućim svemirskim misijama tragati za tragovima ozona oko drugih planeta. Pretpostavka da je ozonski omotač postojao već prije 2,6 milijardi godina povećava vjerojatnost života na planetama koje orbitiraju oko drugih zvijezda.