Pokazuju to rezultati istraživanja Međunarodnog ureda za rad (IWB) koji je u svoje istraživanje uključio pet zemalja: Sjedinjene Države, Njemačku, Veliku Britaniju, Finsku i Poljsku. U tim zemljama prosječno jedan radnik od deset pati od depresije, anksioznosti i stresa, zbog čega je izložen riziku hospitalizacije i posljedično otkazu ili odlasku u prijevremenu mirovinu.
"U brojnim zemljama", tvrdi ured, "odlasci u prijevremenu mirovinu zbog psihičkih problema sve su češći, do te mjere da upravo postaju prvi uzrok invalidskih mirovina". Depresija sve više pogađa aktivno stanovništo, a liječenje je dva i pol puta duže nego kod drugih bolesti čime se stvaraju ogromni troškovi.
U Njemačkoj depresija je u 7 posto slučajeva razlog za odlazak u prijevremenu mirovinu. Jedna odrasla osoba od deset u radnoj dobi pati od depresije u Sjedinjenim Državama, što predstavlja godišnji gubitak od 200 milijuna radnih dana. U Velikoj Britaniji godišnje tri osobe od deset imaju psihičke probleme. U Poljskoj se ti problemi objašnjavaju socio-ekonomskim promjenama u zemlji i povećanjem nezaposlenosti.
Zbog povećanih troškova te vrste bolesti, vodeći ljudi nekih tvrtki konačno su počeli razmišljati o pomoći radnicima: oni obogaćuju svoje strategije "programima za pomoć radnicima u rješavanju njihovih profesionalnih, obiteljskih i egzistencijalnih problema".