Grupa znanstvenika izradila je računalni simulaciju posljedica ‘ograničenog’ nuklearnog rata koji prikazuje zastrašujuću sliku budućnosti nakon uporabe atomskih bombi.
Naime, projekt Višedesetljetno globalno hlađenje i nezamisliv nestanak ozona nakon regionalnog nuklearnog sukoba uprizorio je posljedice regionalnog nuklearnog rata između Indije i Pakistana, u kojem bi svaka strana detonirala 50 bojevih glava od 15 kilotona.
Prva posljedica nuklearne razmjene bila bi podizanje čak pet milijuna tona crnog ugljika u atmosferu. Poput pepela, crni ugljik bi blokirao sunčeve zrake i trovao ljude.
Zatim bi padala otrovna kiša koja bi trovala preživjele i devastirala ostatak čovječanstva.
Temperatura na Zemlji bi počela rapidno padati. Nakon prve godine, temperatura bi pala 1 Celzijev stupanj, a nakon pet godina prosječne temperature bile bi 1,5 stupnjeva niže nego danas. Nakon dvadeset godina, Zemlja bi se ponovno počela grijati, i temperature bi se vratile na samo 0,5 stupnjeva hladnije nego danas.
Zemlja bi mogla izgubiti od 20 do čak 50 posto ozonskog omotača, čime bi se pojačala štetnost UV zračenja za čak 80 posto. Preživjeli bi bili izloženi riziku od raka kože.
Kako bi i poljoprivreda bila uništena, nuklearna katastrofa bi mogla uzeti još milijune, a možda i milijarde života.
Znanstvenici naglašavaju kako je ovdje riječ o simulaciji relativno malog nuklearnog ata između dvije umjereno naoružane nuklearne nacije, Indije i Pakistana. Stoga, uzozoravaju da se supersile poput Rusije i SAD-a ne upuštaju u nuklearne sukobe jer bi posljedice bile nesagledive. Štoviše, uvjeravaju ih da se razoružaju.