Zaposleni u robnim kućama telefoniraju na mobitelima, taxisti radije preferiraju put do Bijele kuće no do vašeg hotela, a čak vam i osoblje na telefonskoj centrali zna odbrusiti. Razlog tome: Amerika doživljava gospodarski bum, kupa se u bogatstvu i ne vidi mu skori kraj. Na 272 milijuna stanovnika koliko ih broji Amerika dolazi: 4 milijuna milijunera i 250 milijardera. Stopa nezaposlenosti iznosti 4,3 posto, cijene su stabilne, a godišnji osobni dohodak po glavi stanovnika porastao je od 1997. godine za 7 posto na 23.034 dolara.
Situacija se odrazila i na uslužni sektor. Od 1999. godine otvoreno je više od 10 milijuna novih radnih mjesta od kojih mnoga nisu popunjena. A budući da nema dovoljno konkurenata poduzeća su prisiljena primati svakoga tko se prijavi za novo radno mjesto ne vodeći baš previše računa o njegovoj stručnosti i ljubaznosti. Dapače, zaposlenici se još dodatno stimuliraju i nagrađuju ako dovedu novog člana u poduzeće.
No, da Amerikancima nikad nije dosta svjedoči i podatak da je sve više zaposelnih koji paralelno obavljaju dva do tri posla ? tzv. "mjesečara" budući da dodatne poslove obavljaju noću. Od 1979. godine broj osoba koje rade u noćnim satima porastao je od 3 na 8 posto. Na pitanje zašto toliko rade Amerikanci odgovaraju da žele bolji standard, velike kuće, bazene, bijesne automobile i, naravno, bolje školovanje za djecu.
No koliko Amerikanci zapravo znaju iskoristiti svoje bogatstvo svjedoče podaci dobiveni na Institutu za sociološka istraživanja u Massachusettsu. Rezultat istraživanja glasi: Amerikanci ne znaju uživati i od silnog bogatstva imaju više štete no korist. Veći dio njih i dalje kupuje neatraktivnu odjeću, ne drži do osobnog stila, ne posjećuje restorane, kulturna i društvena zbivanja, a zbog otuđenosti i premorenosti porastao je i broj posjeta psihijatrima te raznim klinikama za liječnje od ovisnosti. A kao najporazniji rezultat pretjerane zaposlenosti sociolozi ističu velik broj zanemiravane djece i povećani kriminal u školama.