PETI SLUČAJ ZARAZE / Zarazila se virusom zapadnog Nila preko ptičjeg izmeta!

Image
Foto: PIXSELL

Uobičajeni način prijenosa virusa zapadnog Nila na ljude je ubod komaraca, međutim ne i u slučaju šezdesetogodišnje pacijentice.

17.9.2012.
20:33
PIXSELL
VOYO logo

Služba za mikrobiologiju Hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo danas je otkrila i peti slučaj zaraze virusom zapadnog Nila u Hrvatskoj, a radi se o autohtonom slučaju kod pacijentice iz Slavonskog Broda, izvijestila je večeras na izvanrednoj konferenciji za novinare dr. MaricaMiletićMedved, specijalist epidemiolog iz Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije.

"Radi se o autohtonom slučaju virusa. Oboljela pacijentica stara je 60 godina i sa šireg je područja Slavonskog Broda. Oboljela je 29. kolovoza. Nakon povišene temperature uslijedili su i drugi simptomi poput znakova encefalitisa. Ono što u ovom trenutku mogu reći jest da je pacijentica izvan životne opasnosti. Inkubacija encefalitisa virusa zapadnog Nila je dva do 15 dana, a pacijentica u tom periodu nije boravila izvan Brodsko - posavske županije. Tako da je ovo prvi autohtoni slučaj meningoencefalitisa u Brodsko-posavskoj županiji", rekla je dr. Miletić Medved.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za pacijenta kod kojeg je zaraženost virusom zapadnog Nila utvrđena 6. kolovoza potvrda nalaza iz talijanskog referentnog laboratorija još nije stigla, rekla je.

Uobičajeni način prijenosa virusa zapadnog Nila na ljude je ubod komaraca, međutim ne i u slučaju šezdesetogodišnje pacijentice. "Pacijentica naglašava da se pazila i da ne pamti ubod komarca. Anamnezom smo utvrdili da je krajem kolovoza boravila izvan područja grada i da je tada bila izložena ekskretima velikih ptica močvarica. Riječni galeb ju je onečistio preko dijela lica, tako da s velikom vjerojatnošću možemo reći da se zarazila preko očne sluznice", kaže dr. Miletić Medved.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisutnost autohtonog virusa zapadnog Nila za liječnike nije iznenađenje jer je njegova prisutnost utvrđena još 2005. godine tijekom jednog istraživanja. Tada je prisustvo virusa zapadnog Nila utvrđeno u manje od dva posto ispitanih slučajeva. Istraživanja koja su veterinari proveli na konjima 2010. godine potvrdila su raširenost tog virusa i kod konja.

Za sada nema učinkovitog cjepiva protiv tog virusa zapadnog Nila. Jedini učinkoviti način borbe protiv virusa za sada je larvicidno tretiranje komaraca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo