Ovaj jedinstveni međunarodni događaj želi okupiti kreativce, mislioce i praktičare različitih područja djelovanja iz ovog dijela svijeta (odnosno 1000 kilometara uokrug Zagreba), te pružiti platformu za razmjenu "ideja vrijednih širenja" (ideas worth spreading), kako glasi slogan TED-a (Technology, Entertainment, Design). Suorganizatori konferencije su udruga Društvo kreativnog življenja i Muzej suvremene umjetnosti.
TEDxZagreb je samostalno organiziran događaj po licenci TED-a. To je cjelodnevna konferencija u sklopu koje će se, uz projekcije videosnimki predavanja s TED-a (TEDTalks), okupljenoj publici uživo predstaviti 15-ak kreativnih ljudi iz različitih područja ljudskih djelatnosti. Polazeći od zajedničke zagrebačke teme Um širom otvoren, vrhunski inovativni praktičari iz Hrvatske, Europe i SAD-a održat će niz inspirativnih predavanja i podijeliti svoje ideje, svjedočanstva, nadahnuća i otkrića.
"Cilj ovog, za Zagreb jedinstvenog događaja je okupiti kreativce, mislioce i praktičare koji u ovom dijelu svijeta stvaraju značajna djela ili vode poduhvate u kulturi, umjetnosti, znanosti, tehnologiji, te komercijalnom i socijalnom poduzetništvu. Okupljamo se radi međusobne inspiracije 'idejama vrijednim širenja' i stvaranja neformalnog, otvorenog prostora za druženje i umrežavanje u stilu TED-a", rekao je jedan od trojice kuratora TEDxZagreba Nenad Maljković.
Ovo cjelodnevno događanje, na koje je Zagreb dugo čekao, unatoč tome da su se slična događanja pod nazivom TEDx održala već u više od 60 zemalja svijeta, nije ništa drugo do mjesto za razmjenu ideja. Tu nema mjesta za "zvijezde" nedodirljive publici i samopromociju, primjerice političare.
"Iako su mnogi od njih nepoznati, na TED konferencijama govore pametni, zanimljivi i zabavni ljudi. To je mjesto na kojem su i publika i govornici jednaki. Obično publika sluša, a u pauzi pije kavu. TED je mjesto gdje se stalno razgovara, a pauze su jednako zanimljive kao i predavanja", opisali su atmosferu na tipičnoj TED konferenciji Ankica Mamić i Predrag Pale iz Programskog odbora.
Potonji je na kraju citirao blogera Marka Rakara (Pollitika.com), koji je nedavno sudjelovao na globalnom TED 2010 u Palm Springsu, Kalifornija, i koji je po povratku izjavio: "Predavanja na TED-u su najslabiji dio, sve je ostalo nevjerojatno."
Upravo zbog toga sudionicima TED pruža posebno iskustvo, jer je šarolika publika gotovo jednako izvanredna kao i govornici. Štoviše, kako je istaknuo Bruno Bahunek, voditelj Odjela marketinga u Muzeju suvremene umjetnosti, "upravo je MSU pravo mjesto za jedan ovakav događaj. Dugo smo čekali da TED napokon dođe u Zagreb, ali smo dugo čekali i Muzej suvremene umjetnosti".
Lista predavača za zagrebačku konferenciju još nije završena, ali saznajemo da će, među ostalim predavačima, 18-minutna predavanja održati bloger Marko Rakar, koji je svojim projektom Pollitika.com dobio nagradu za e-demokraciju – The World eDemocracy Finalists, zatim svjetski poznati fizičar Davor Pavuna, kojega je i Obamina administracija pozvala da bude jedan od recenzenata projekata u američkom ministarstvu energetike (DOE), dizajner prvog hrvatskog električnog automobila Igor Jurić...
Prijave za konferenciju primaju se do 31. ožujka, a obrazac za prijavu nalazi se na web-stranici www.TEDxZagreb.info
Zanimanje javnosti je veliko, no u publici su samo 233 mjesta. Stoga, požurite! Ili kako bi kurator TED-a Chris Anderson rekao: "It's time for TED!"
Više:www.TED.comwww.TED.com/tedxwww.TEDxZagreb.infowww.facebook.com/TEDxZagrebwww.twitter.com/TEDxZg