Postavljanje dijagnoze, liječenje, praćenje kroničnih bolesnika od danas je zadaća liječnika primarne zaštite. I prijeoperativne pretrage obavljat će se u domovima zdravlja.
"Za pacijente se ne bi trebalo ništa značajno promijeniti nego bi liječnik trebao dobiti ono što je nekad imao - da više brine o pacijentu, a manje piše uputnice", rekla je KsenijaArbanas, liječnica obiteljske medicine.
Obiteljski liječnici, koji će na teret HZZO-a propisivati jeftinije lijekove i obavljati kontrolne preglede, bit će isključivo mjerodavni i za određivanje bolovanja. Novi model upućivanja pacijenata na specijalističke preglede trebao bi unijeti reda u zdravstveni sustav.
"Cilj je smanjivanje listi čekanja, rasterećenje bolnica, oslobađanje sredstava u one dijelove gdje ih nedostaje, za biološke lijekove ili skupe onkološke lijekove", rekla je Tatjana Prenđa Trupec, zamjenica ravnatelja HZZO-a.
Iz HZZO-a očekuju da bi se tako 6 milijardi kuna moglo preusmjeriti tamo gdje je novac potrebniji. No, pacijenti ne moraju brinuti, poručuju - kad obiteljski liječnik iscrpi svoje znanje, slat će ih specijalistu.
A u bolnicama također vrijede nova pravila. Proteklog tjedna tvrde u ministarstvu 27 posto, danas 21 posto liječnika odbilo je raditi duže od 48 sati tjedno. Zbog toga je u nekim bolnicama uveden smjenski rad.
Najviše liječnika koji su povukli svoju suglasnost za duži rad je u Dalmaciji i Slavoniji. IZ KBC-a Split poručuju četiri klinike rade u smjenama.
"Neće doći do poremećaja, pacijenti odmah možda neće moći doći do specijalista po imenu, ali dostupnost će biti osigurana", rekao je Kolja Poljak, sanacijski upravitelj KBC-a Split.
Ipak, u sindikatu liječnika misle drukčije. Novim načinom rada u nekim se bolnicima krši zakon, u drugima je ugrožena edukacija specijalizanata koji rade u smjenama bez mentora.
"I sada nema dovoljno specijalizanata, kad se uvede smjenski rad još će biti duže liste čekanja i ono regularno čekanje u čekaonicama", rekao je TugomirGverić iz Sindikata liječnika.
Zato poručuju - idu u štrajk.