BUŠOTINE NA JADRANU / Za Karamarka nema dvojbe: 'Trebamo sačuvati prirodne potencijale'

O nafti i plinu u Jadranu na kraju će odlučivati građani i to na referendumu. Najavio je to sam premijer Milanović, nakon pritiska, kako je rekao, glasne manjine, koju predvode estradne zvijezde. I oni, a i eko udruge premijerovu su poruku pozdravile, a šef oporbe nazvao popravljanjem imidža.

3.3.2015.
18:50
VOYO logo

Jasno je premijeru da se uz obalu živi od turizma, ali vjeruje da bi se dalo i od nafte i plina. No, pritisak je prevelik da bi o tome odlučio sam.

"Moramo donijeti odluku, dakle ako treba idemo na referendum, sad ja kažem da idemo na referendum", izjavio je ZoranMilanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Referendum, o kako je rekao - sirovini zbog koje se u svijetu vode ratovi, a koju bi, tvrdi, u Jadranu tražile najrenomiranije svjetske tvrtke.

"Možda ne nađu ništa, ali ako nešto nađu, ako nađu milijarde, što ćemo onda? Oćemo li propustiti tu šansu? To je odluka koju ja ne mogu donijeti sam", zaključio je, i to samo dan nakon najave široke akcije hrvatske estrade, predvođene OliveromDragojevićem. On ne skriva zadovoljstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je već pomak, znači da je razmišljao o tome, to je dobro! Očekujem da se jave svi oni koji vole more, da daju svoj glas. Pošteno je da o tome odlučuju ljudi u Hrvatskoj, da li će to biti ili ne", izjavio je Oliver.

I eko udruge, koje platforme ne žele, premijerov potez pozdravljaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nevjerojatno demokratski iskorak Vlade koja je veliki debelokožac prema svim inicijativama građana", smatra VjeranPiršić iz udruge Eko Kvarner.

Za šefa oporbenog HDZ-a, premijerova je reakcija samo još jedan predizborni potez. Za njega dvojbe nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Što nam je važnije - turizam od kojeg dobro živimo, imamo dobar prihod ili ići u avanturu? Prema tome ja sam za to da sačuvamo prirodne potencijale", izjavio je TomislavKaramarko.

Plin nije problem, no eventualna eksploatacija nafte s hrvatske strane Jadrana za šeficu ORaH-a je suluda. Uz to, tvrdi, projekt je rađen stihijski. Prvo je, kaže, raspisan natječaj, pa tek onda rađena studija utjecaja na okoliš. Problema ima još.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zato što se za istražne bušotine ne planira raditi pojedinačne procjene utjecaja na okoliš, a vi morate imati na umu da se velika havarija koja se dogodila u Meksičkom zaljevu, dogodila upravo na istražnoj bušotini", rekla je MirelaHoly.

Njezin nasljednik na mjestu ministra zaštite okoliša MihaelZmajlović poručuje - sigurnost je na prvom mjestu. "Treba poduzeti sve da se takvi rizici svedu na minimum koji je prihvatljiv prema svim mogućim najstrožim propisima", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hoće li ova obećanja biti dovoljna da se s projektom krene - na kraju bi mogli odlučivati građani.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo