ZAGREB - Nakon cjelodnevne burne i žučne rasprave, Hrvatski je sabor u ponedjeljak navečer većinom od 80 glasova dao odobrenje premijerki Jadranki Kosor da potpiše ugovor o arbitražnom rješavanju razgraničenja Slovenije i Hrvatske, koji je u proteklih nekoliko mjeseci ispregovarala sa slovenskim premijerom Borutom Pahorom. Protiv se izjasnilo osmero zastupnika, dok je suzdržano bilo njih 45.
Premijerka sada ima odriješene ruke da, vrlo vjerojatno za nekoliko dana, stavi svoj potpis na sporazum. Ako to učini i Borut Pahor sa slovenske strane, slijedi povratak u Sabor (i Državni zbor) kako bi taj međudržavni ugovor bio potvrđen, za što će sigurno biti potrebna većina svih zastupnika, ako ne i dvotrećinska većina.
Najžešći protivnik predloženog sporazuma tijekom rasprave je bio Boro Grubišić iz Glavaševog HDSSB-a, koji je premijerki poručio da je riječ o izdaji s preumišljajem. On je u ime svog kluba zatražio da Sabor o odluci glasuje pojedinačno, što je i učinjeno.
Ivo Josipović protiv
Takav vid glasovanja iznjedrio je neke zanimljive momente, ponajprije u SDP-u. Predsjednik te stranke Zoran Milanović u završnom je obraćanju parlamentu uoči glasovanja najavio kako će SDP-ovci biti "konstruktivno suzdržani", no ubrzo se ispostavilo da to nije baš sasvim tako, s obzirom da je stranački predsjednički kandidat Ivo Josipović glasovao protiv sporazuma. Prijedlogu arbitraže usprotivio se i jedan od najglasnijih Milanovićevih unutarstranačkih protivnika, nekadašnji ministar branitelja Ivica Pančić.
Izuzev HDZ-a i njegovih koalicijskih partnera, za potpisivanje arbitražnog sporazuma glasovali su zastupnici HNS-a, čija šefica parlamentarnog kluba Vesna Pusić kaže da za sporazum neće dići ruku kada se uskoro, nakon potpisivanja, vrati Saboru na potvrđivanje, ako Hrvatskoj dotad ne bude poznat spisak arbitara, koje će predložiti Europska komisija.
Kosor: Ovo znači odvajanje granice od pregovora
Premijerka Kosor se na kraju rasprave svima zahvalila i dodala da, ako Hrvatska i Slovenija krenu putem arbitražnog rješenja graničnog problema, to će značiti njegovo definitivno razdvajanje od procesa pregovaranja Hrvatske s EU. Nešto ranije, ustvrdila je kako je glas za sporazum zapravo čin domoljublja.