Arbitražni centar u Washingtonu privremeno je odbio hrvatske prigovore na MOL-ovu tužbu zbog nepoštivanja ugovora o plinskom poslovanju iz 2009. Ministra gospodarstva to ne brine – opet podsjeća na pravomoćnu presudu bivšem premijeru.
Oni koji korumpiraju i oni kojima se presudi na Vrhovnom sudu u RH, neće pobijediti RH na bilo kojim arbitražama. Niti će nas poslovno pobiejditi, trebaju se s nama dogovoriti.
Hrvatska je u uvodnom dijelu postupka prigovorila da za međusobne sporove uopće nije nadležan centar u Washingtonu, nego međunarodni UN-ov sud u Ženevi. Uz to, država smatra da zbog pravnog načela reciprociteta, MOL u ovom slučaju ne može tužiti Hrvatsku.
Tribunal ne smatra primjerenim uvesti obustavu postupka u ovoj arbitraži bilo kao privremenu mjeru ili na drugom temelju, ali će nastaviti, kao što je istaknuto na saslušanju, razmatrati to pitanje.
U MOL-u o svemu šute. Spornim ugovorom iz 2009. koji je sklopio Ivo Sanader, država se obvezala od Ine preuzeti gubitaško plinsko poslovanje, no to dosad nije učinjeno. Na spomen arbitraže, premijer poručuje: "Kad donese odluku, ja ustvari neću ni komentirati. Dakle prihvatit ću je, kao što očekujem i od drugih država, npr. Slovenije, da kada arbitraža donese odluku, da se ta odluka poštiva", rekao je Zoran Milanović.
Na pokretanje washingtonske arbitraže, Hrvatska je MOL-u još početkom godine odgovorila arbitražom u Ženevi.
"Svaki arbitražni postupak je vrlo osjetljiv, i nema smisla da se miješamo u taj proces", rekao je Branko Grčić, potpredsjednik Vlade.
Sud u Ženevi u međuvremenu je privremeno zabranio MOL-u da prodaje dionice Ine bez suglasnosti Hrvatske, i odredio da se kompanijom mora upravljati u najboljem poslovnom interesu.
"Pustite detalje pravnicima. Mi ćemo svoju pravnu bitku za poštenje, ne korupciju, za pravdu a ne nepravdu i za interes države, a ne interes jedne kompanije – tu bitku ćemo dobit", kazao je Ivan Vrdoljak, ministar gospodarstva.
Pitanje je samo – koliko loših poslovnih odluka Ina i država dotad mogu podnijeti.