"Tražimo da Hrvatski sabor, predsjednik Republike, Vlada i Državno izborno povjerenstvo provedu intenzivnu kampanju informiranja birača i biračica o načinima provedbe izbora te novitetima u glasačkom postupku", ističe se u priopćenju u kojem se ujedno poziva Državno izborno povjerenstvo da u što kraćem roku objavi izgled glasačkih listića kako bi se biračima i biračicama olakšalo snalaženje pri glasovanju.
"Zahtijevamo od političkih stranaka da poštuju odredbe Zakona o ravnopravnosti spolova koji među ostalim kaže da su prilikom utvrđivanja i predlaganja liste kandidata za izbor zastupnika u Hrvatski sabor, za izbor članova predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave kao i za izbor članova u Europski parlament, političke stranke i drugi ovlašteni predlagatelji dužni poštivati načelo ravnopravnosti spolova te voditi računa o uravnoteženoj zastupljenosti žena i muškaraca na izbornim listama.
Uravnotežena zastupljenost znači da mora biti najmanje 40 posto podzastupljenog spola. U slučaju kreiranja kandidatskih lista za Europski parlament to bi značilo da na svakoj listi treba biti najmanje pet žena, odnosno najmanje pet muškaraca", pojašnjava se u priopćenju.
"Bez ravnopravnog sudjelovanja žena i muškaraca u procesu obnašanja vlasti ne možemo očekivati niti ravnopravnost u drugim područjima života te samim time niti oživotvorenje stvarne ravnopravnosti spolova", ističu u svom priopćenju feminstičke organizacije - CESI, BaBe, Domine, te Centar za građanske inicijative i Delfin.