Tisuće balona simbolično je uz Odu radosti u nedjelju navečer nestalo nad Berlinom, kao što je prije 25 godina nestao i Berlinski zid što je promijenilo tijek povijesti i navijestilo kraj Hladnog rata između Istoka i Zapada.
Nekoliko stotina tisuća osoba, Berlinčana i turista, okupilo se oko Brandenburških vrata i u čitavom središtu Berlina kako bi uživo vidjeli balone koji nestaju u noćno nebo nad Berlinom a bili su postavljeni duž 15-kilometarskog "pojasa smrti" gdje je nekad stajao Zid koji je od 1961. do 9. studenoga 1989. dijelio Berlin.
U trenutku puštanja osvijetljenih balona Berlinska je filharmonija izvela Odu radosti iz Beethovenove 9. simfonije, neslužbenu himnu mira i jedinstva Europe.
"Klanjamo se pred odlučnošću" Istočnih Nijemaca koji su imali hrabrosti sići na ulicu kako bi tražili više slobode, rekao je berlinski gradonačelnik Klaus Wowereit na Brandenburškim vratima. "Mi smo jedan sretan narod", dodao je, prije nego je poletio prvi balon.
Bivša premijerka Jadranka Kosor iz Berlina za RTL Danas
Nešto prije toga, okupljeni su zapljeskali bivšem sovjetskom vođi Mihailu Gorbačovu a veliki aplauz dobio je i bivši poljski predsjednik Lech Walesa.
Merkel: Pad Berlinskog zida epski udarac tiraniji!
Pad Berlinskog zida prije 25 godina, navješćujući kraj Hladnog rata između Istoka i Zapada, pokazao je svijetu da su snovi ostvarivi i trebao bi biti nadahnuće ljudima koji žive u tiraniji bilo gdje u svijetu, izjavila je u nedjelju njemačka kancelarka AngelaMerkel.
Obilježavanje 25. obljetnice pada Zida privuklo je više od 100.000 Berlinčana i turista u središte nekoć podijeljenog grada.
Velik broj njih okupio se uz 15-kilometarski "pojas smrti" gdje je nekad stajao Zid i uzduž kojeg je postavljeno 8000 balona na visini od 3,6 metara, koliko je bio visok zid što ga je 1961. podigla bivša Istočna Njemačka.
Merkel, koja je bila mlada znanstvenica u komunističkom Istočnom Berlinu kada je toga 9. studenog 1989. iskusila slobodu, rekla je da će rušenje Zida biti zauvijek upamćeno kao trijumf ljudskog duha.
"Pad Berlinskog zida pokazao nam je da se snovi mogu ostvariti i da ništa ne mora biti onako kako jest, bez obzira koliko se prepreke činile velike", rekla je 60-godišnja Merkel koja od 2005. vodi ujedinjenu Njemačku.
"Pokazao nam je da imamo snage sami oblikovati svoju sudbinu i činiti stvari boljima", istaknula je, dodajući da bi taj primjer trebao ohrabriti narod u Ukrajini, Siriji, Iraku i drugim dijelovima svijeta.
"Bila je to pobjeda slobode nad ropstvom i poruka je nade današnjim i budućim generacijama da mogu srušiti zidove, zidove diktatura, nasilja i ideologija", naglasila je Merkel.
Vjeruje se da je više od 100.000 Istočnih Nijemaca pokušalo pobjeći iz Istočne Njemačke nakon iznenadnog podizanja Zida u kolovozu 1961.
Njih oko 600 ubijeno je, od toga 136 na samome Zidu koji je probijen 9. listopada 1989. u jeku opće pobune na bivšem komunističkom istoku zemlje.
Njemačka obilježava 25. obljetnicu pada Berlinskog zida nizom događaja koji će vrhunac doživjeti puštanjem u zrak 8000 osvjetljenih balona u noćno nebo nad Berlinom.
Kancelarka Merkel i berlinski gradonačelnik KlausWowereit ranije su položili ruže na ostatke zida u ulici Bernauer Strasse, koja je te 1961. preko noći podijelila Belin.
Održana je i ekumenska molitva u Kapeli pomirenja sagrađenoj u 'pojasu smrti' koji je dijelio dvije Njemačke.
U nedjelju navečer u zrak će biti pušteni baloni postavljeni uzduž 15 kilometara nekadašnje hladnoratovske barijere kroz središte njemačke prijestolnice.
U tome će trenutku Berlinska filharmonija izvesti Odu radosti iz Bethovenove 9. simfonije, neslužbenu himnu mira i jedinstva Europe.
U povodu velike obljetnice u Berlinu će nastupiti vodeći njemački izvođači, među ostalima Udo Lindenberg, Die Fantastischen Vier i Clueso.
Na koncertu na povijesnim Brandenburškim vratima nastupit će, među ostalima, zvijezda njemačke tehnoscene Paul Kalkbrenner i britanski pjevač Peter Gabriel.
Deveti studenoga kao sudbonosni datum za Nijemce
Pad Berlinskog zida 9. studenoga 1989., čija se obljetnica obilježava u nedjelju, samo je jedan u nizu sudbonosnih događaja u njemačkoj povijesti koji su se dogodili na taj datum, koji simbolizira uspone i padove njemačke politike.
- 9. studenoga 1848. - Smaknut Robert Blum, član prvog slobodno izabranog njemačkog parlamenta. Dan njegove smrti smatra se krajem Ožujske revolucije, neuspješnog ustanka čiji su pokretači zahtijevali ujedinjenje Njemačke i donošenje ustava koji bi jamčio osobna i politička prava.
- 9. studenoga 1918. - Socijaldemokratski zastupnik Philipp Scheideman u Reichstagu u Berlinu proglasio je Weimarsku Republiku.
- 9. studenoga 1923. - Čelnik Nacionalsocijalističke stranke Adolf Hitler postao je poznat nakon neuspješnog pokušaja preuzimanja vlasti u Bavarskoj. Osuđen je na pet godina zatvora za pokušaj poznat pod nazivom "Puč u pivnici".
- 9. studenoga 1938. - Diljem Njemačke napadnute su i spaljene brojne sinagoge i zgrade u vlasništvu židova, događaj kasnije nazvan Kristalna noć, što je bilo svojevrsni uvod u holokaust u kojemu je ubijeno do šest milijuna europskih židova.
- 9. studenoga 1989. - srušen Berlinski zid.