Predsjednik Republike, Stjepan Mesić, rekao je kako general Imra Agotić, koji je izjavio kako su zločini na područjima oslobođenim "Olujom" počinjeni nakon povlačenja HV-a, nije prejudicirao ničiju krivnju, već je samo rekao da Hrvatska vojska nije činila zločine.
- Mislim da nije na meni da komentiram izjave generala, ali ako tražite moje mišljenje, mogu reći da general Agotić nije mislio da se sada utvrđuje odgovornost bilo koga, on je htio reći da vojska nije činila zločine, to je on tvrdio - rekao je Mesić, komentirajući Agotićev intervju za "Večernji list", u kojem je kazao kako su najveći zločini počinjeni nakon što su na područja oslobođena "Olujom" ušli Vojna policija, MUP i organi lokalne vlasti.
- Nakon što vojska prođe, onda teren pokriva policija i Vojna policija. Prema tome, nije Agotić htio reći da su oni krivi, nego da se otuda mora krenuti da bi se došlo do krivaca - rekao je predsjednik Mesić u prigodi otvorenja Gradske kavane u Zagrebu.
Komentirajući izjavu glasnogovornika Ministarstva obrane, Dušana Vire, da je Agotić prejudicirao krivnju što bi moglo otežati suradnju s Haškim sudom, Mesić je ustvrdio da "Agotić nije prejudicirao krivnju niti je bilo koga optužio".
- Agotić je samo rekao da vojska nije učinila nikakav zločin, te da oni koji preuzimaju teren, preuzimaju i to da prate tko što radi na terenu. Policija treba utvrditi tko je kriv i predati ga organima gonjenja, odnosno procesuirati kroz pravosudni sustav - ustvrdio je Mesić.
Račan: Previše je neodgovornih izjava!
Premijer Ivica Račan rekao je, pak, kako bi bilo bolje da se o pitanju ratnih zločina u Hrvatskoj i o suradnji Hrvatske s Haškim tribunalom govori odgovorno, te da to rade oni koji su u ime Hrvatske za ta pitanja zaduženi.
- Bojim se da ima previše neodgovornih izjava koje ne pomažu hrvatskoj poziciji, niti raščišćavanju situacije - rekao je Račan.
Naglasio je da se demokratska Hrvatska ne plaši istine, ali da je potrebno biti odgovoran u odnosu prema onome što se događalo. - Žao mi je što danas o tome uopće moramo govoriti - rekao je Račan, dometnuvši da te izjave ne želi komentirati jer ih ne drži naročito "sretnima".
Ako u Hrvatskoj postoji demokratski izabrana vlast onda joj treba prepustiti da u ime demokratske Hrvatske pokaže što može i koliko može učiniti u odnosu Hrvatske sa Sudom u Haagu, rekao je Račan.
Tomac: Svađe štete Hrvatskoj
Potpredsjednik Sabora, Zdravko Tomac, rekao je kako državni vrh i bitni čimbenici hrvatske politike moraju sjesti za stol i dogovoriti se oko zajedničke strategije o tim pitanjima (suradnje s Haškim sudom), nakon čega bi se od svih tražila odgovornost da se drže te strategije.
- Ovo što se sada događa u svakom slučaju je štetno i to treba prekinuti. Ako ne ide drugačije onda bi na Saboru trebalo utvrditi tu politiku, jer ako jedan dio vlasti tvrdi jedno, a drugi dio vlasti drugo, i ako se nastavimo međusobno svađati oslabit ćemo ionako tešku poziciju Hrvatske - ustvrdio je Tomac.