razdor u timu za pregovore /

Vrdoljak odbio Nadzornom odboru dati analizu poslovanja INA-e

Iako ih je imenovala Vlada, izgleda da ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak ne vjeruje previše hrvatskim članovima Nadzornog odbora INA-e. Osim što ih nije obavijestio o tome da je naručio posebnu analiza poslovanja kompanije koja je pokazala da je MOL Ini nanio ogromnu štetu, sada im ne dopušta ni da pročitaju što u tom dokumentu piše.

28.5.2014.
18:45
VOYO logo

Razgovaraju li predstavnici Vlade o sudbini INA-e? Čini se da ne  jer iako je šef INA-inog Nadzornog odbora Siniša Petrović, inače jedan od najbližih prijatelja premijera Zorana Milanovića, tražio studiju o utjecaju MOL-a na tvrtku, od Ministarstva gospodarstva ga nije dobio.

"Točno je da me je Siniša Petrović tražio stručnu analizu poslovanja INE koju je izradila konzultantska kuća, a što je Ministarstvo i službeno odbilo. Moram napomenuti da je riječ o dokumentu koji će biti dio arbitražnog postupka kojeg je Hrvatska pokrenula protiv MOL-a, pa je prema tome i taj dokument tajan. Analizu poslovanja koju je napravila konzultantska kuća, naručila je i platila Vlada RH i to je vlasništvo hrvatske države. Stoga, Vlada nema nikakve obveze INI davati tu analizu", stoji u priopćenju ministra Vrdoljaka.

No u INA-i se žale da su dijelovi te studije, u kojoj se tvrdi da je MOL poslovanjem oštetio INA-u i samu državu, već iscurili u javnost te tako štetno utjecali na vrijednost dionice.
Stoga Petrović, kažu, nije djelovao sam.

"Ovo nije bila osobna odluka g. Siniše Petrovića, predsjednika Nadzornog odbora već jednoglasna odluka svih članova Nadzornog odbora.
Iznenađuje nas odbijanje zahtjeva za dostavom spomenute analize...", stoji u priopćenju INA-e.

Zbog pada cijene dionice i vrijednosti INA-e uznemireni su i predstavnici radnika u INI, iako nisu upoznati sa svim detaljima.

"Nadzorni odbor je tražio izvještaj, ali kakav je to izvještaj ja ne znam, vjerujem da to ni drugi ne znaju. Ali ako ga je izradila Vlada RH, ako ga Vlada ima, onda je vrlo čudno da predsjednik NO koji predstavlja Vladu nema pojma o tom izvještaju", kaže predstavnik radnika u Nadzornom odboru INA-e Božo Mikuš.

Pa se stoga čini da u svemu nedostaje koordinacije, što čudi i ministre u Milanovićevoj Vladi.

"Ja da sam u poziciji gospodina Petrovića nikad ne bih na taj način tražio informaciju nego bih do nje došao, budite uvjereni, bez ikakvog dopisa On kao predsjednik NO kojeg je tamo država postavila mora imati svaku moguću informaciju o INA-i jer štiti interese RH u tom tijelu. Stoga je deplasitano da netko nekome ne da informaciju", kaže ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras.

I dok se očekuje nastavak pregovora, odnosi Vlade i MOL-a postaju sve gori. Pogotovo nakon najave da bi MOL mogao zatvoriti INA-ine rafinerije u Sisku i Rijeci.

Istovremeno, šef Uprave MOL-a Zsolt Hernadi - protiv kojeg je USKOK podignuo optužnicu zbog davanja mita Sanaderu - za isto je djelo u Mađarskoj nepravomoćno oslobođen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo