"Sigurna domovina" naziv je novog plana kojim se želi smanjiti nasilje, nakon 20-ak sličnih pokušaja tijekom 14-godišnje vladavine pokojnog socijalističkog vođe Huge Chaveza.
"Naše oružane snage zauzimaju ulice kako bi zaštitile narod", rekao je Maduro u govoru pripadnicima vojne policije i vojske, koji je prenosila državna televizija. "Pozivam vas da služite svojoj zemlji. To mora biti više od puke patrole. To mora biti opredjeljenje savjesti, strasti i ljubavi", kazao je Maduro.
U nekoliko idućih mjeseci vlasti planiraju postaviti oko 500 nadzornih punktova oko Caracasa. Oko 9000 novih policajaca trenutno se nalazi na obuci, dok će se, kako je planirano, oko 1600 pripadnika Nacionalne garde kasnije priključiti projektu.
"Nisam diktator, ali moram zaštititi venezuelansku djecu", rekao je Maduro, dodajući da će vojnici u konačnici biti upućeni u svaki dio zemlje.
Oporba je to nazvala još jednim neozbiljnim pokušajem primjene oštrih mjera protiv kriminala.
U Venezueli je prošle godine, prema službenim podacima, ubijeno više od 16.000 ljudi, što je porast od 14 posto u odnosu na godinu ranije. Stopa ubojstava od 55,2 posto na 100.000 stanovnika jedna je od najvećih u svijetu.
Nevladine organizacije koje prate nasilje izvijestile su da je lani ubijeno više od 21.000 ljudi. Vlasti, međutim, optužuju medije i oporbu za preuveličavanje problema i stvaranje osjećaja nesigurnosti u političke svrhe.
Jedna organizacija za ljudska prava kritizirala je novi plan uz objašnjenje da je vojska obučena za ratove i nadzor javnog reda i mira, ali ne i za sprječavanje kriminala.
Chavez je i sam bio vrlo kritičan prema prijašnjim vladama koje su vojsku koristile za razbijanje prosvjeda i demonstracija.
Na stotine, a možda i tisuće ljudi ubijeno je kad je vojska 1989. ugušila nerede izazvane poskupljenjem goriva.
"Oružane snage su se promijenile", odgovorio je Maduro u petak lokalnoj televiziji na pitanje o mogućim povredama ljudskih prava.
Maduro je suočen s osjetljivom situacijom nakon tijesne pobjede na prošlomjesečnim izborima, održanima nakon Cahavezove smrti.
Rasprostranjen zločin smatrao se jednim od najvećih problema tijekom vladavine predsjednika Chaveza, koji je bio cijenjen zbog svog pristupa zdravstvu, obrazovanju i siromašnima.
Venezuelansko Ministarstvo unutarnjih poslova priznalo je da mnoge pljačke, ubojstva i otmice provodi "mafija" unutar same policije.
Stručnjaci smatraju da je problem u neučinkovitom pravosuđu, lošim radnim uvjetima za policajce i kaotičnim zatvorima koje kontroliraju bande.
Maduro, 50-godišnji bivši vozač autobusa, rekao je također da će tražiti ograničenja za televizijske programe koji promiču nasilje i "kult oružja".