Znanstvenici su zabrinuti da predloženi sustav podmorske detekcije može djelovati poražavajuće na morsku populaciju.
Predloženi sustav detekcije unio bi u podmorski svijet buku milijardu puta glasniju od postojeće.
Vojska je projekt držala u potpunoj tajnosti godinama. To je narušavanje ekoloških zakona SAD-a dovelo do javne rasprave i primoralo vojsku na strogu procjenu sustava. Ipak, osnovni problem ostao je neriješen: kako će sonarni sustav utjecati na zdravlje i ponašanje kitova, delfina i stotine drugih vrsta.
Novi sonar dizajniran je za detekciju podmornica. Velika područja oceana bombardiraju se ekstremno jakim (nisko-frekventnim) zvučnim signalima. Samo jedan transmiter proizvodi zvuk od 235 decibela. Toliki broj decibela milijun je puta jači od 160-decibela koji oštećuju ljudko uho. Razlika između 235 i 160 decibela ne izgleda tako ogromnom. Ipak decibelna skala izražava vrijednosti zvuka u sve jačem kontinuitetu. Na taj način vrlo male razlike u broju pokazuju radikalno drukčije intenzitete.
Studija provedena u vojsci uključila je alarm. Neki je 32-godišnji ronilac kratko vrijeme bio izložen sonaru jačine 160 decibela. Nakon 12 minuta, ronilac je osjetio ozbiljne simptome. Nakon izlaska iz bolnice patio je od gubitka memorije. Dvije godine kasnije morao je koristiti antidepresive.
Promjena migracijske rute među kitovima posljedica je sve veće buke u oceanima. Primjerice, masovno nasukavanje kitova na zapadnoj obali Grčke 1996., povezuje se s NATO testiranjem sličnog sonara. Kitovi su opremljeni iznimno senzitivnim sluhom; vjeruje se da koriste zvuk u praćenju migracijskih ruta, međusobnom lociranju na velikim daljinama, nalaženju hrane i brizi oko mladih.
Kao što je jedan znanstvenik rekao: ?Gluhi kit, je mrtav kit.?