Voda za područje grada Šibenika i područja 'primorskog cjevovoda' na osnovu analiza u laboratorijima Zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te sukladno preporukama službe za epidemiologiju tog zavoda i Hrvatskog zavoda za toksikologiju, može se koristiti za higijenske potrebe, ne i za piće, rekao je danas šibensko-kninski župan Goran Pauk na konferenciji za novinare.
Primorski cjevovod "pokriva" područje od Pirovca do Rogoznice, a u zaleđu Pokrovnika, Pakovog Sela, Perkovića i Mirlović Zagore.
Pauk je kazao kako spomenute analize govore da je voda ispravna na metale, BTX i ugljikovodike (nafta), a tijekom današnjeg dana stići će i nalazi analize vode na pesticide i PAH, čime će analize biti kompletirane te će po potrebi uslijediti nove preporuke. Župan Pauk naveo je kako još uvijek nije poznato što je točno uzrokovalo onečišćenje vode koje je primijećeno prije tri dana na vodocrpilištu Jaruga, odakle se crpi pitka voda i distribuira kućanstvima.
Voda je prvo bila zamućena, a potom se na površini pojavila uljna mrlja koja je jako mirisala na naftu. Uzroke onečišćenja će utvrditi inspekcije i policija u suradnji s Državnim odvjetništvom, kazao je Pauk.
Da voda nije za piće, za kuhanje niti za osobnu higijenu, objavio je županijski Zavod za javno zdravstvo u petak, 12. rujna.
Otad pa sve do jutros čitava Šibensko-kninska županija bila je bez pitke vode koja se dostavljala jedino cisternama na punktovima u gradovima i naseljima.
S obzirom na interes javnosti u vezi s onečišćenjem vode PU šibensko-kninska je jutros priopćila da u suradnji s nadležnim državnim odvjetništvom u Šibeniku i inspekcijskim službama provodi izvide radi utvrđivanja svih okolnosti koje su dovele do onečišćenja vode.