GUVERNER OPOMINJE MILANOVIĆA /

'Vladin plan mogao bi biti koban za financijsku stabilnost države!'

U danu u kojem je švicarski franak pretekao euro, i dalje nema kraja reakcijama na rješenje koje je odabrala Vlada. Prvi put o slučaju se oglasio i guverner Boris Vujčić koji donekle podržava zamrzavanje tečaja franka, ali i upozarava da HNB nema mehanizme već samo prijedloge za rješavanje ovog problema.

21.1.2015.
19:09
VOYO logo

Švicarski franak pretekao je euro - i danas vrijedi 7,70 kuna. Dužnike u švicarcu to ne bi trebalo brinuti idućih godinu dana, jer Vlada zbog njih zakonski zamrzava tečaj na 6,39 kuna. To donekle prihvaća i guverner HNB-a: 

"Značilo bi to po našoj procjeni kamatni gubitak banaka od 400 milijuna kuna. No to će značiti i manji rast dospjelih nenaplaćenih kredita", kaže guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi dio Vladina plana - konverzija franačkih kredita u kunske - uvjerava Vujčić, bila bi pogubna za financijsku stabilnost države. Uvođenjem tzv. mađarskog modela država bi smanjila svoje devizne rezerve za gotovo 8 milijardi eura.

"Primjena mađarskog modela u slučaju Hrvatske značila bi izuzetno visok pad međunarodnih pričuva za preko 70 posto", tvrdi Vujčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjesto toga, HNB predlaže paket mjera kojim bi se banke iznova dogovorile s korisnicima stambenih kredita, i to tako da se vrijednost kredita uskladi s današnjim cijenama nekretnina.

A saborski odbor za financije prihvatio je Vladine mjere za franačku krizu. Uzalud im je prvi čovjek udruge banaka pokušavao objasniti da to ne čine.

"To je dosta nepromišljeno, nigdje nije čak rečeno ni ako franak slučajno padne na 5,50 u toku te godine. Što, onda ćemo panično mijenjati zakon? Ako se potpiše dobrovoljni sporazum, neće biti tužbi, neće biti sudova. Želim samo podsjetiti je da je ovaj isti zakon o potrošačkom kreditiranju protuustavan", kaže direktor Hrvatske udruge banaka ZoranBohaček.

Zakonu kojim će se praktički legalizirati višestruki tečajevi,  usprotivila se i bivša ministrica financija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Željela bi vam ustvari skrenuti pozornost na ekonomsku Pandorinu kutiju koju ste otvorili sa ovakvim prijedlogom", upozorava MartinaDalić.

Ipak, mađarska vlada to je već učinila. Zakonski je fiksirala tečaj franka, kredite u švicarcu pretvorila u forinte, i bankama naredila povrat preplaćenog novca za kamatu. Austrija je još 2008. zabranila kredite u stranim valutama osobama koje plaću primaju u euru, a Poljska dosad odlučila da kredite u francima mogu podizati oni kreditno sposobniji, dok se tek razmišlja o zamrzavanju tečaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo