Prvi puta od osamostaljenja Hrvatske, HDZ bi u Osijeku mogao dobiti gradonačelnika. Mladi Ivan Radić (rođen je 1987. godine), kandidat HDZ-a, ali i Nezavisne liste Ante Đapića, ANU-a, HSU-a, BUZ-a, HSLS-a i DHSS-a, u nedjelju 16. svibnja je osvojio 13.655 glasova, odnosno 38,69 posto.
Favorit se u studiju RTL-a sučelio s Berislavom Mlinarevićem, poduzetnikom, novakom u politici i nezavisnim kandidatom kojeg podržavaju Domovinski pokret i Most. U prvom je krugu dobio 6.930 glasova, odnosno 19,63 posto.
Provjera projekata
Prema istraživanju preferencija birača koje je za RTL napravila agencija Promocija plus pokazuje da u drugom krugu Ivan Radić dobiva 53,6 posto, a Mlinarević 30,9 posto. Na pitanje koji će biti njegov prvi potez prvog radnog dana ako pobijedi Radić je rekao: "Prvo moram istaknuti zadovoljstvo i rezultatima prvog kruga i anketom koju ste istaknuli za drugi krug. Pozivam sve Osječane i Osječanke da izađu u što većem broju…"
"Prvi potez je svakako sjesti sa svim pročelnicima i sa svim direktorima gradskih poduzeća da vidimo dokle su došli projekti, kako napredujemo, koje projekte možemo nastaviti u kojem vremenskom periodu. Volio bih da jedan od prvih poteza kojemožemo napraviti, bude vremensko smanjenje izdavanja građevinskih dozvola. Jer, više puta sam upozoravao, danas se građevinska dozvola izdaje za devet mjeseci", dodao je.
Digitalizacija uprave
Mlinarević je također rekao što će prvo poduzeti ako pobijedi. "Mogu reći da je to isto, pozvati sve pročelnike gradskih ureda, njihove zamjenike, da vidimo koje je stanje, što se može napraviti dalje, da vidimo kakva je financijska konstrukcija, gdje možemo ići dalje u projektima. Nakon toga gospodarstvo, da vidimo što možemo poboljšati u programima za gospodarstvenike u gospodarskoj zoni. Smatram da nije dobro, da se zbog toga do sada nije punila.
Nadalje, digitalizacija gradske uprave. Građevinske dozvole ponaosob, da ih za početak smanjimo na 90 dana. Nedavno sam čuo da se u Njemačkoj, ako nema nekih prepreka, građevinska dozvola dobije za sedam dana", rekao je.
Podjela pljena?
Na pitanje što će zauzvrat dobiti koalicijski partneri nakon što su ga podržali, Radić je rekao da su jučer predstavili podršku HNS-a, Snage Slavonije i Baranje, te HSS-a. "Snaga Slavonije i Baranje i HNS osvojili su tri vijećnika u gradskom vijeću. Imamo većinu, to je izuzeto bitno. Potrebno nam je 16 gradskih vijećnika, sad ih imamo 17. Osijeku treba stabilnost prije svega. Osijek je puno godina bio umoran od svađa i od podjela. Stabilnost je garancija i provedbe svih projekata koji su pred nama."
Upitan nema li podjele plijena, istaknuo je da on to ne bi tako nazvao. "Većina je zasnovana na programskoj suradnji", objasnio je.
'Radićev program je skup lažnih obećanja'
Potom je Mlinarević objasnio kako će, ako pobijedi, surađivati s Vijećem, ako je većina iz suprotnog tabora. "Koliko se sjećam u našim sučeljavanjima, imali smo iste ideje i planove. Prema tome svaki vijećnik koji bio oportun u tom smislu riječi, mislim da ne bi želio dobro ovom gradu. Svi programi su razvojni, točno znamo što našim građanima treba, želimo stanje poboljšati, jer mislimo da je došlo krajnje vrijeme za promjene. Ali, da bi promjene došle, moramo izaći na izbore. Ne možemo nastavitti istim sustavom. Vidim prema osobama koje će obnašati dužnosti koje su u koaliciji s Radićem, mislim da će se nastaviti ista priča. Mora doći svježe, novo, drugačije", rekao je.
Mlinarević je izjavio da je program Radića skup lažnih obećanja. "Ja sam spominjao, ne u tolikom smislu lažna obećanja nego sam govorio o onome što gospodin Radić priča. On je u svom prospektu promovirao stvari koje su državni i županijski projekti. Građanin Osijeka kad otvori prospekt i kad vidi sve to, logično da vidi drugačiju sluku u 3D izvedbi, jedno uljepšano stanje. Kad sam vidio tu, mogu reći, knjigu, ja sam se rascvao od miline. To je po meni lažni prikaz. Ako ima program, treba izložiti svoj program. Nemam ja ništa protiv što je toliko napravio, toliku investiciju u tom katalogu, ali smatram da je pobrkao lončiće. Trebao je podijeliti planove županije, planove države", tvrdi.
'Nema ništa nerealno u programu'
Na pitanje ima li nešto nerealno u programu Radić je kazao kako nema ništa, dok je Mlinarević kazao da je spomenuo činjenice. "Stavili su stadione unutra, stavili su datume koji su već premašeni rokovi, dakle tamo su bile neke stvari koje zaista ne stoje. Tome nema mjesta unutra i to je mazanje očiju. Stavljaju tamo stadion koji nije u financijskom planu niti županije niti grada, nego je to privatna investicija. Ima cijeli niz takvih stvari", kaže Mlinarević.
Radić je pritom dodao da je program realan. "Što se tiče stadiona, kad se čita program, mora se čitati program, ne samo gledati slike. U programu piše da je stadion privatna investicija, da će se sagraditi bez obzira tko pobijedio na izborima." Mlinarević mu je odgovorio da to rade kako bi zamazali oči, na što mu je Radić odgovorio da nije to tako. "Tamo lijepo piše da će biti svakako sagrađen bez obzira tko pobijedi na izborima. Da bismo od Osijeka napravili pravu slavonsku metropolu, moramo imati viziju njegovu. Ta vizija je grad uz Dravu, jer Drava je krvotok grada Osijeka. Jedna od investicija koja je nezaobilazna je stadion kao privatna investicija."
Mlinarević mu je kazao kako je taj katalog definitivno klijentelistički napravljen, odnosno, da podilazi oku i onom svemu, u prvom redu oku građana. Radić je rekao da su na tome programu radili dug niz godina, a ne dva mjeseca.
'Nisam mogao isplatiti plaće radnicima'
Kada je Radić priupitan ako je njegova tvrtka u kojoj je stjecao radno iskustvo rekao je da mu je drago što mu je postavljeno to pitanje. "Situacija je otprije desetak godina. Ja sam tad imao 22 godine, bila je kriza, radio sam za jednog investitora, koji je otišao u stečaj i ja se do dana današnjeg nisam za to naplatio, našao sam se u stečajnoj masi. Nakon toga dva, tri mjeseca nije bilo posla. Plaće radnicima nisam mogao isplatiti, ne zato što nisam htio, to bi bilo kazneno djelo, nego zato što nije bilo novca na računu, jer nisam uspio naplatiti se s obzirom na investitora koji je otišao u stečaj. Nakon par mjeseci neisplate plaća, moja majka koja nema nikakve veze s firmom, diže kredit, daje pozajmicu firmi. Ja u tom trenutku isplaćujem plaće i sve je uredno, transparentno i po zakonu."
Zatim se raspravljalo o novcima uloženima u ovu kampanju. Mlinarević je kazao da je utrošio 61 775,01 kuna. "Od Domovinskog pokreta taj dio ne znam koliko su oni jer su oni radili jedan dio kampanje, to je bilo plakatiranje i ne znam, mislim da su i mediji tu unutra. Gospodin Radić govori da je uložio negdje 350 tisuća kuna što po meni, ono što je napravljeno u gradu i što ja vidim, to je premašilo tu cifru, dakle ta kampanja je po meni ugrubo koštala, koliko sam sada vidio, takve kampanje u Osijeku dosada nije bilo. Tamo je potrošeno 3-4 milijuna kuna u onom vizualnom dijelu koji se vidi. U digitalnom dijelu, boostanje i sve što se radi podizanje na portale, taj dio, koji se plaća, taj dio je koštao sigurno još toliko."