ZUROFF ZA SMJENU HASANBEGOVIĆA: /

'Nije problem samo on, u Hrvatskoj je nešto jako pogrešno'

Image
Foto: AFP
12.6.2016.
21:19
AFP
VOYO logo

"Nepojmljivo je kako netko tko podržava ili izražava nostalgiju za ustaškim pokretom uopće može biti ministar u vladi zemlje koja je članica Europske unije. On nije rekao da je napravio grešku, jer je bio mlad, već je davao izjave iz kojih se vidi da ima simpatije prema desničarima", rekao je Zuroff u intrvjuu za B92 u Tel Avivu.

Vlada "ne čini ništa"

Hasanbegović se, tvrdi Zuroff, više identificira sa Bleiburgom, nego s Jasenovcem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ali, nije problem samo Hasanbegović, već je problem što u Hrvatskoj danas imate davanje legitimiteta izjavama koje su potpuno fašističke. Inicijativa da se u vojsku uvede pozdrav - Za dom spremni, učenje da se pozitivno gleda na ustaški rezim, znači da je nešto veoma, veoma pogrešno u Hrvatskoj", rekao je Zuroff, zamjerivši vladi u Zagrebu kako "ne čini ništa" unatoč svim kritikama, inicijativama intelektualaca iz Francuske, te prosvjedima Centra Simon Wiesenthal.

"Režim koji je počinio genocid nad Srbima, Židovima i Romima nije osuđen na pravi način”, ocijenio je Zuroff.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PUPOVAC O SMJENI HASANBEGOVIĆA: ‘U Hrvatskoj je mnogo spinova u vezi s razrješenjem krize’

Balkan je juha koja ključa

Komentirajući mogućnost da Balkan ponovno "može postati političko bure baruta", Zuroff je ustvrdio kako je "Balkan juha koja ključa i nikada ne znate kada će provrjeti".

”Ako provri i prolije se, bit će velikih nevolja. Dio problema je ekonomski, jer što manje ekonomskog napretka imate, više političkih problema dolazi, a samim tim su veće šanse za okretanje desničarskim skupinama i strankama, čija je ideja korištenje sile da bi se riješili problemi", objašnajva svoje stajalište direktor Centra Simon Wiesenthal.

Zuroff drži da "zemlje Balkana nemaju jaku demokratsku tradiciju, ali bi jačanje ekonomije i jačanje tolerancije mogli pomoći". On kaže kako se Europska unija susreće s velikim brojem problema - od ekonomskih do migrantske krize, zbog kojih se "ljudi često okreću ka stajalištima desnice".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovom mišljenju, problem je što se novi migranti i izbjeglice ne žele integrirati u Europu, kako su nekoć učinili Židovi, Talijani, Jugoslaveni ili Grci.

"Današnje izbjeglice dolaze iz društava kojima su europske vrijednosti potpuno strane. S takvom situacijom, ne treba nas čuditi rast desničarskih stranaka u Europi”, poručuje Zuroff u intervjuu za B92.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo