S prvim danom siječnja Hrvatska ulazi u područje eurozone, a naša službena valuta tada postaje euro. S kunama ćemo pak moći plaćati i nakon Nove godine. Naime, od 1. do 14. siječnja 2023. godine trajat će razdoblje dvojnog optjecaja, gdje se za gotovinska plaćanja mogu upotrebljavati i kune i euri.
Kuna će nakon što je više od 28 godina bila u upotrebi kao službeni novac biti zamijenjena eurom, a više od 500 milijuna komada novčanica i oko 5200 tona kovanica bit će otpremljeno u strojeve za rezanje i taljenje.
Kuna kao papirnati i metalni novac i lipe kao kovanice u apoenima manjim od jedne kune uvedeni su u upotrebu 30. svibnja 1994. na Dan državnosti. Nakon uvođenja eura, više od 500 milijuna komada novčanica i oko 5200 tona kovanica bit će otpremljeno u strojeve za rezanje i taljenje.
Velika prijevara?
A prije kune službena novčanica bila je hrvatski dinar, koji je potkraj 1991. zamijenio jugoslavenski dinar. A iz tog doba veže se mračna priča. Naime, nakon što je Hrvatska uvela svoju valutu u zalihama je ostalo milijarde tadašnjih jugoslavenskih dinara koje su tijekom godina trebale biti uništene. Postoji priča oko toga što se dogodilo s njima.
Prema neslužbenoj verziji događaja, na koju su sada podsjetili korisnici Reddita, dio jugoslavenskih dinara je umjesto da bude uništen kamionima prevezen u BiH, u kojoj je to bila i dalje službena valuta. Dio je navodno otišao na kupnju oružja, a drugi na osobno bogaćenje. Detalje ove mračne priče možete pogledati u prilogu iz Latinice snimljene 2007. godine. U njemu se spominju i neka dobro poznata imena, a cijela priča izazvat će mučninu pogotovo kod onih koji su u to doba bili na prvoj liniji.
(Video 14:50)
Mučna pozadina događaja s početaka stvaranja države izazvala je i brojne negativne reakcije na Redditu:
"Sugerira li nam se s ovim prilogom da nabavimo kamione, povežemo se s ministrom i u 2023. malo češće vozimo za BiH?"
"Je*eno, mislim da je jasno zašto Latinice i sličnih emisija više nema na televiziji."