Znanstvenik Saša Ceci osvrnuo se danas na svom Facebook profilu na tvrdnje kako covid u bolnicama više šire cijepljeni s covid potvrdama od necijepljenih.
"Ludilo, pjevao je Johnny Štulić, snagom oceana plavi moju dušu i nagriza um. Bome sve više kužim kako mu je bilo. Što je sad opet, pitate. Danas sam skužio da ima ljudi koji već tjednima lupetaju i iskreno vjeruju da u bolnicama covid šire oni cijepljeni, s covid potvrdama. Kao cijepljeni se isto mogu zaraziti (istina) pa bi bilo bolje da se svi testiraju, nego da se te opasne cijepljene pušta bez testiranja", napisao je Ceci.
'Cijepljenje kao da ima smisla'
"Zvuči logično, jelda? Bilo bi logično kad bismo imali brze testove koji su pouzdani. Ali nemamo. Znate dobro da nemamo. Kad su ono brzi testovi bili uvedeni prije PCR-a, oni koji su na njima bili negativni išli su na PCR, i hrpa njih je ispala pozitivna. Koliko ih je sad takvih koje dvaput tjedno testiramo zbog covid protvrda, a pozitivni su? HZJZ je upravo objavio - testiranih zaraženih među medicinskim osobljem ima triput više od cijepljenih zaraženih. A ni med cijepljenima ni pravice, pa je tako oko duplo više zaraženih onih koji su samo dvaput cijepljeni (elem, neboosteriranih). Necijepljeni tako višestruko više šire zarazu od boostiranih. Cijepljenje kao, kao… kao da ima smisla. Ma tko bi to rekao?! Svatko, tko zna išta o ičemu, a nije zao. Mi svi ostali već smo totalno ludi od ovih drugih", napisao je Ceci.
Necijepljeni zdravstveni djelatnici tri puta češće pozitivni na covid
Podsjećamo, Stožer je danas izvijestio da je u posljednja 24 sata zabilježeno 11.114 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 61.671. Među njima je 1.799 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 193 pacijenta. Preminulo je 35 osoba.
HZJZ je u petak objavio rezultate istraživanja o testiranjima na covid-19 u bolnicama, koji pokazuju da je pozitivan nalaz gotovo tri puta češće utvrđen kod necijepljenih zdravstvenih djelatnika u odnosu na cijepljene, pri čemu booster doza pruža posebnu zaštitu. Cilj istraživanja "Unaprjeđenje kvalitete zdravstvene zaštite u bolničkom sustavu vezano uz suzbijanje covida-19" bio je utvrditi razlike u prevalenciji pozitiviteta PCR i BAT testa između potpuno cijepljenih radnika u zdravstvu u usporedbi s necijepljenim radnicima.
U 12 bolnica bilo je uključeno 1676 sudionika, od koji je za njih 1371 (81,80 posto) napravljena analiza. Prosječno je po sudioniku istraživanja napravljeno 3,95 testiranja (bilo PCR ili BAT). Od svih ispitanika uključenih u analizu njih 831 (60,61 posto) bio je cijepljen, dok 540 ispitanika nije bilo cijepljeno. Među cijepljenim ispitanicima njih 57 (6,86 posto) bilo je pozitivno tijekom ispitivanja, a u necijepljenoj populaciji njih 101 (18,70 posto), što znači da je gotovo tri puta češće pozitivan nalaz utvrđen kod necijepljenih djelatnika.
Dodatno je analizom cijepljenih djelatnika utvrđeno da je od njih 475, kojima je od booster doze prošlo najmanje dva tjedna, pozitivno bilo 24 (5,77 posto), dok je kod 265 koji nisu primili booster dozu pozitivno bilo njih 30 (11,32 posto). To ukazuje da je u slučaju booster doze primijenjene prije najmanje dva tjedna rizik od pozitivnog nalaza bio dva puta manji nego kod cijepljenih koji nisu primili booster dozu, navodi HZJZ.